Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 juli 2018
RING, 18/14K guld, ametist, orientaliska halvpärlor, stl 16,75 mm, vikt 5,9 g, senare gjord ringskena.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, karneol, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCa/VS-SI, vikt 3,7 g, stift.
TRESTENSRING, antik, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, G. Dahlgren, Malmö 1913, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, graverad, nagg på rondisterna.
TRESTENSRING, 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g, nagg på rondisterna.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 swisslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, Juvel-Magnus, Henån, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.
BROSCH, 18K guld/platina, 3 pärlor ca 3,1-3,5 mm, 4 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/SI, längd 6,0 cm, vikt 3,8 g, en diamant med natural på kronan och en med nagg.
TIFFANY & CO., karott, sterlingsilver, lock, diameter 16,5 cm, höjd 5 cm, vikt 519,9 g, handtag saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragder, 10 briljantslipade diamanter ca 0,36 ct ca TW/VS, höjd 4,5 cm, vikt 4,6 g, inneslutningar når ytan på smaragder.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter, ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75+ mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, blå safir, 28 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,25+ mm, vikt 10,8 g, safir med nagg, slitna klor, svaga fattningar.
RING, 18K guld, navettslipad gul-brun kvarts, 24 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv (flera med nagg och skador), stl 17,5 mm, vikt 9,3 g.
RING 18K guld, turmalin, 6 st åttkantslipade diamanter, ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g
RING, 18K guld, 9 carréslipade smaragder ca 0,27 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 3,2 g, flera smaragder med inneslutningar som når ytan, några diamanter med nagg.