Avslutad | Moderna – Lördag 17 februari 2018
ÖRHÄNGEN, 18K guld, kvarts, briljanter ca 0,08 ctv, Mangiarotti, Italien, stift/clips, höjd 3,1 cm, vikt 14,9 g.
RING, 18K guld, kvarts, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv Mangiarotti, Italien, stl 17 mm, vikt 9,7 g.
OLE LYNGGAARD, collier, 2-radigt, 18K guld, ankar, dobbar, längd 38 cm, vikt 14,7 g.
COLLIER, 18K guld, ankar, dobbar passar Ole Lynggaard lås, längd 37 cm, vikt 12,2 g.
CLAES GIERTTA, skål, sterlingsilver, arbetad yta, signerad, Stockholm 1973, höjd 5,5 cm, diameter 15,5 cm, vikt 236,7 g, originaletui, tillverkad för Svensk Finans 10-årsjubileum i begränsad upplaga. (d)
CARTIER, Love Bracelet, 18K roséguld, CRD213318, stl 17, vikt 32,5 g, skruvmejsel, originaletui, box och påse.
ÖRHÄNGEN och JACKETS, 18K roséguld, enstensörhängen ca 0,20 ctv och jackets med 20 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,22 ct, ca River(E)/SI 1, stl 15,25 mm, vikt 3,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 20 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS, 1 diamant har en mindre skada, ankarkedja 41/43 cm, vikt 4,1 g.
MANTELLI, collier, 18K roséguld, rosenkvarts, onyx och odlade sötvattenspärlor, Italien, längd 100 cm, vikt 35 g.
RING, Non Stop Ring, 18K vitguld, cabochonslipad karneol, MAW Jewels, stl ca 17,25 mm, vikt 13,3 g.
SIGURD PERSSON, armband, silver, delvis förgyllt, Stockholm 1971, längd 20 cm, vikt 44,7 g, jubileumsgåva. (d)
RING, Non Stop Ring, 18K vitguld, cabochonslipad ametist, MAW Jewels, stl 17 mm, vikt 13,4 g.
ÖRHÄNGEN och JACKETS, 18K vitguld, enstensörhängen med 2 briljanter ca 0,20 ctv, jackets med 20 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, 186 briljantslipade diamanter ca 1,64 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 7,3 g.