Avslutad | Moderna – Lördag 17 februari 2018
BVLGARI, armband, Bvlgari Bvlgari, 18K guld, längd 17,5 / 19,5 cm, vikt 7,7 g, originalask.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 3-delad, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,66 ctv, ca TW/VS, stl 17 (53), vikt 15 g, origianletui.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drop Charm, oxiderat silver, design Charlotte Lynggaard, höjd 2,2 cm, vikt3,2 g.
OLE LYNGGAARD, hänge/snodd, Leaves, oxiderat silver, höjd 7,5 cm, tygsnodd med silverdobbar, justerbar längd, originalask.
GUCCI, hänge/kedja, 18K guld, 5 prinsesslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VVS, längd 42 cm, vikt 8,5 g.
BROSCH, silver, bergkristall, Cecilia Johansson, Göteborg 1969, diameter 2,8 cm, 15 g.
SIGURD PERSSON, brosch, silver, delvis förgyllt, ametist, Stockholm 1952, signerad, 6,2 x 4,7 cm, vikt 22 g, ametisten med inneslutningar som når ytan.
HÄNGE, stelingsilver, droppe, Per Dåvik, Falköping 1975, höjd 7,3 cm, skev. Kedja, silver, 70 cm, vikt 22,9 g totalt.
STELT ARMBAND, silver, månsten och granat, Sandin & Söner Göteborg 1961, 7,3 x 6,3 cm, 42 g.
THERESIA HVORSLEV, ring, 18K vitguld, odlad grå/lila pärla, svarta och vita briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 8,7 g. (d)
GAUDY, örhängen, 18K guld/ vitguld, safirer ca 1,5 ctv, 44 briljantslipade diamanter, Stockholm 1997, stift, saknar snurrebussar, diameter 8,5 mm, vikt 5,4 g, originaletui.
BVLGARI, ring, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, onyx, diameter 2,5 cm, stl 16,75 mm, vikt 15,1g , originaletui.