Avslutad | Moderna – Lördag 17 februari 2018
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, svart onyx, åttkantslipade diamanter ca 0,17 ctv, stift, höjd 2,6 cm, vikt 3,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, svart onyx, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, höjd 2,9 cm, vikt 2,1 g.
SCHALINS, helalliansring, 18K vitguld, Spectra, briljantslipade diamanter 0,84 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 15,75+ mm, vikt 3,2 g, etui.
SCHALINS, helalliansring, 18K vitguld, Spectra, briljantslipade diamanter 0,84 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 15,75+ mm, vikt 3,2 g.
OLE LYNGGAARD, läderarmband, grått, längd 36 cm, 3 berlocker, silver, Sweetdrop, månsten, pingvin, originaletui.
RING, 18K vitguld, 89 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 12,4 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, kunzit ca 13,0 ct, 72 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 27,8 g.
CHOPARD, ring, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca TW/VS, refnr 2666831, serienr 82/3031-20, stl 16,25 mm, vikt 21,3 g, mindre hack i ringskena.
OMEGA, ring, Omegamania,18K vitguld, 9 rund fasetterade rosa safirer, numrerad 12571, stl 17,00 mm (54), vikt 10,2 g.
GOLDEN LADY, collier, 18K vitguld, 1 droppslipad rosa turmalin, 20 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, längd 45,0 cm, vikt 4,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/vitguld, hjärta, 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 42 cm, vikt 10,1 g.
RING, transparent grön harts, 18K vitguld, prasiolit 1,65 ct, stl 17,75 mm, guldvikt 2 g.
SIGFRIED EGGER, hänge/kedja, 18K vitguld, ammonit (fossil), 400 - 65 miljoner år gammal, 12 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS, handgjort hänge, signerad, Stockholm 1975, längd hänge 4,1 cm, längd kedja 45,7 cm, vikt 15,1 g, skada på hänge. (d)
OLE LYNGGAARD, hänge/snodd, Forest, oxiderat silver, höjd 5,0 cm, tygsnodd med silverdobbar, justerbar längd, originalask.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drop Charm, oxiderat silver, design Charlotte Lynggaard, höjd 2,2 cm, vikt 3,7 g.