Avslutad | Moderna – Lördag 17 februari 2018
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,38 ct, ca Ca(M)/P1, 9 briljantslipad diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 18,75 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K roséguld, cabochonslipad månsten ca 20 x 15 x 9,5 mm, rosa safirer, stl 17,25 mm, vikt 16,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, limekvarts, safirer, svarta diamanter, höjd 6 cm, vikt 8,9 g, en safir skadad.
TORUN BÜLOW-HÜBE, stelt collier, sterlingsilver, bergkristall, signerad TORUN, stämplad JAHN Stockholm 1962, hängets höjd 7,8 cm, vikt 28 g. (d)
COLLIER, oxiderat sterlingsilver/24K förgyllt silver, "Clouds" Buchwic Concept Jewellery, handgjord, längd 40 cm, vikt 29,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift, vikt 1,8 g.
COLLIER, rökkvarts, odlade sötvattenspärlor, ametister, akvamariner, dobbar, ej lås, längd 41 cm, vikt 18 g, passar till Ole Lynggaard lås.
OLE LYNGGAARD, collier, svart siden, tvåradigt, dobbar, ej lås, längd 97 cm, originalask.
ROLF KAPLAN, RING I RING (2 delar), 18K guld med 86 briljanter ca 0,70 ctv, (några skadade). storlek 17 mm, vikt 17 g, signerad Rolf Kaplan
DAVID ANDERSEN, collier, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, längd 40 cm, vikt 27,9 g.
DAVID ANDERSEN, armband, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, längd 18,5 cm, vikt 12,4 g.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband, 18K guld, Quadrate Forms, bredd 2,0 cm, längd 19,5 cm, vikt 78,3 g.
BJÖRN WECKSTRÖM, manchettknappar, 18K guld, Gullies, stl 1,7 x 1,5 cm, vikt 16,0 g.