161 - 180 av 241
1...8910...13 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K guld, cabochonslipad safir ca 3,40 ct, 14 gammalslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g, nagg, inneslutning når ytan.

Utrop: 26 000 kr

Dosor-Etuier Dosor

CHANEL, puderdosa, 18K guld, svart emalj, 21 briljantslipade diamanter ca 0,40 ct, ca W/SI, Paris 1989, vikt 216 g, etui.

Utrop: 69 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 navettslipade safirer ca 10,0 ctv, 28 briljant- och 52 baguetteslipade diamanter ca 11,00 ctv, ca TW/VVS-VS, clips, höjd 6,2 cm, vikt 31,9 g, etui.

Utrop: 136 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 24 droppslipade blå safirer ca 13,45 ctv, 83 briljant- och navetteslipade diamanter ca 9,00 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, franska stämplar, längd 18 cm, vikt 25,2 g, en lagning på undersidan.

Utrop: 96 000 kr

2 MANSCHETTKNAPPAR & 2 SKJORTKNAPPAR, platina/18K guld, jaspis, 100 åttkantslipade diamanter, ca 0,70 ctv, franska importstämplar, diameter 14 samt 8 mm, vikt 17,5 g, etui.

Utrop: 22 000 kr

ÖRHÄNGEN, gulmetall, runda och droppformade orange koraller, längd 5,2 cm, vikt 9,3 g.

Utrop: 6 900 kr

BIRKS, ring, 18K guld, 49 briljantslipade diamanter ca 3,18 ctv, ca TW/VVS-VS, ca 1960-tal, stl 18,5 mm, vikt 25,1 g.

Utrop: 66 000 kr

CARTIER, stelt armband, 18K guld, ametister, serienr. E84162, stl 18, vikt 31,8 g, sammetspåse.

25 000 kr

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K vitguld, blå safir 7,99 ct, inga indikationer på värmebehandling, kopia av Test Report Deutsche Stiftung Edelsteinforschung, 12 baguetteslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 8,2 g.

Utrop: 88 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 20 smaragder ca 4,00 ctv, 30 carréslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW(G)/VS, längd 18,5 cm, vikt 25,3 g.

Utrop: 55 000 kr

ARMBAND, platina/14K rodinerat guld, 3 blå safirer ca 6,00 ctv, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, Koch, Tyskland, 1900-talets första hälft, lagningar på länken, lödningar, något skev.

42 000 kr

Utrop: 46 000 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, 1,52 ct, ovalslipad, förseglad IGI 1L130013.

Utrop: 8 000 kr

Ädelstenar Safirer

BLÅ SAFIR, 4,99 ct, kuddslipad, förseglad IGI 1L126816.

16 200 kr

Utrop: 13 800 kr

STRÖMDAHL, hänge/brosch, 18K vitguld, rektangulär fasetterad akvamarin ca 100,00 ct, 14 antikslipade diamanter, Stockholm 1960, 3,8x2,5 cm, vikt 37,8 g, löstagbar hängmekanism med medföljande skruvmejsel.

Utrop: 66 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade safirer ca 1,0 ctv, smaragder, 21 briljant- och 36 åttkantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VS, höjd 2,2 cm, vikt 17,5 g, stift/clips, två diamanter med skada.

Utrop: 29 000 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, insekt, odlad pärla ca 16x17 mm, off round, 3 runda fasetterade rubiner, 1 rund fasetterad blå safir, 34 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, längd 3,7 cm, vikt 17,8 g.

Utrop: 26 500 kr

TIFFANY & CO., ring, 18K guld, hjärtslipad turmalin ca 1,50 ctv, stl 17,25 mm, vikt 8,2 g.

Utrop: 12 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 pärlor ca 2,70 mm, 2 droppformade månstenar, längd 5,2 cm, vikt 4,7 g, skruv.

Utrop: 6 800 kr

TIFFANY & CO., ring, platina 950, modifierad kuddslipad diamant 0,90 ct enligt gravyr, ca River-TW(E-F)/VVS, laserinskription på kronfasett T&Co No 1170155, 76 mindre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVS, refnr 29279608, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 116 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 14K guld/platina, 17 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 4,7 cm, kedjans längd 55 cm, vikt totalt 7,2 g, säkerhetskedja.

Utrop: 19 000 kr