Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018
CARMOSÉRING, 18K guld, cabochonslipad safir ca 3,40 ct, 14 gammalslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g, nagg, inneslutning når ytan.
Dosor-Etuier Dosor
CHANEL, puderdosa, 18K guld, svart emalj, 21 briljantslipade diamanter ca 0,40 ct, ca W/SI, Paris 1989, vikt 216 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 navettslipade safirer ca 10,0 ctv, 28 briljant- och 52 baguetteslipade diamanter ca 11,00 ctv, ca TW/VVS-VS, clips, höjd 6,2 cm, vikt 31,9 g, etui.
ARMBAND, 18K vitguld, 24 droppslipade blå safirer ca 13,45 ctv, 83 briljant- och navetteslipade diamanter ca 9,00 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, franska stämplar, längd 18 cm, vikt 25,2 g, en lagning på undersidan.
2 MANSCHETTKNAPPAR & 2 SKJORTKNAPPAR, platina/18K guld, jaspis, 100 åttkantslipade diamanter, ca 0,70 ctv, franska importstämplar, diameter 14 samt 8 mm, vikt 17,5 g, etui.
ÖRHÄNGEN, gulmetall, runda och droppformade orange koraller, längd 5,2 cm, vikt 9,3 g.
BIRKS, ring, 18K guld, 49 briljantslipade diamanter ca 3,18 ctv, ca TW/VVS-VS, ca 1960-tal, stl 18,5 mm, vikt 25,1 g.
CARTIER, stelt armband, 18K guld, ametister, serienr. E84162, stl 18, vikt 31,8 g, sammetspåse.
RING, 18K vitguld, blå safir 7,99 ct, inga indikationer på värmebehandling, kopia av Test Report Deutsche Stiftung Edelsteinforschung, 12 baguetteslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 8,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 20 smaragder ca 4,00 ctv, 30 carréslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW(G)/VS, längd 18,5 cm, vikt 25,3 g.
ARMBAND, platina/14K rodinerat guld, 3 blå safirer ca 6,00 ctv, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, Koch, Tyskland, 1900-talets första hälft, lagningar på länken, lödningar, något skev.
STRÖMDAHL, hänge/brosch, 18K vitguld, rektangulär fasetterad akvamarin ca 100,00 ct, 14 antikslipade diamanter, Stockholm 1960, 3,8x2,5 cm, vikt 37,8 g, löstagbar hängmekanism med medföljande skruvmejsel.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade safirer ca 1,0 ctv, smaragder, 21 briljant- och 36 åttkantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VS, höjd 2,2 cm, vikt 17,5 g, stift/clips, två diamanter med skada.
BROSCH, 18K guld/vitguld, insekt, odlad pärla ca 16x17 mm, off round, 3 runda fasetterade rubiner, 1 rund fasetterad blå safir, 34 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, längd 3,7 cm, vikt 17,8 g.
TIFFANY & CO., ring, 18K guld, hjärtslipad turmalin ca 1,50 ctv, stl 17,25 mm, vikt 8,2 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 pärlor ca 2,70 mm, 2 droppformade månstenar, längd 5,2 cm, vikt 4,7 g, skruv.
TIFFANY & CO., ring, platina 950, modifierad kuddslipad diamant 0,90 ct enligt gravyr, ca River-TW(E-F)/VVS, laserinskription på kronfasett T&Co No 1170155, 76 mindre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVS, refnr 29279608, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g.