Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018
RING, platina, saxslipad peridot ca 5,10 ct, 1 åttkant- och 9 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cr/VS, stl 18,25 mm, vikt 5,2 g, en diamant med skada.
JACOB ENGELBERT TORSK, såsskålar, ett par, silver, godronnerade, på fat, Stockholm 1910, höjd 7,5 cm, vikt 763,1 g.
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,87 ct, ca TW(F)/SI1, 8 äldre briljantslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca W-CR/VS, 4 rosenslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, två diamanter med skador.
VAN CLEEF & ARPELS, ring, Noeud Between the Finger Ring, 18K roséguld/vitguld, 117 briljantslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TW/VVS, stl 16,75 mm, vikt 13,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 12 safirer, 2 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W-Cr/VS, höjd 2,5 cm, vikt 19,8 g, stift/clips.
PIERRE STERLÉ, örhängen, 2 droppslipade smaragder ca 4,00 ct, äldre slipade diamanter ca 7,00 ctv, höjd 4 cm, vikt 18,1 g, clips.
BROSCH, 18K guld/platina, cabochonslipade onyxer, carréslipade smaragder, gammal- och rosenslipade diamanter, stl 8,0x0,8 cm, vikt 8,7 g, flera diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 runda fasetterade rubiner ca 0,65 ctv, 38 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, längd 1,5 cm, vikt 4,8 g, stift.
COLLIER, platina, ovalslipad akvamarin 6,42 ct, 48 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI, längd 37 cm, vikt 12,4 cm.
BOUCHERON, brosch/hänge, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 20,32 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 5,5 cm, vikt 41,1 g.
RING, 14K guld, äldre briljantslipad diamant ca 1,35 ct, ca TCa(L)/VVS2, svart emalj, stl 17 mm, 4,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca Cr-Ca/VS, höjd 2,9 cm, vikt 3,3 g, stift, etui.
STELT ARMBAND, 14K guld, orientalisk pärla 9,3-9,6x6,8 mm, GCS certifikat, kuddslipade rubiner ca 2,30 ctv, rosenslipade diamanter ca 1,32 ctv, innermått ca 5,7x5,1 cm, vikt 23,1 g, säkerhetskedja, pärlan är borrad.
COLLIER, 18K guld, 1 oval- och 1 droppslipad peridot ca 4,13 ctv, längd 47,5 cm, vikt 5,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,51 ct, River(D)/VVS2, HRD certifikat 15025100001, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
PIERRE FORSELL, kanna, silver, handtag i trä, signerad, Stockholm 1955, höjd 18 cm, vikt 431,8 g. (d)
CARL BACHER, brosch, 18K guld, skuren nefrit i form av skarabé, rosenstenar, rubiner, emalj, Österrike 1900-talets början, bredd 5 cm, vikt 7,6 g, emaljskador, tennlödningar, senare nål.