Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018
Dosor-Etuier Dosor
CARTIER, puderdosa, 18K guld, svart emalj, jade, korall, pärlemor, rosenstenar, dekor med figurer i japansk trädgård, Art Deco, Paris 1920/30-tal, importstämplar, refnr 7354, 8x7,5 cm, vikt 225,7 g, emaljskador, två koraller saknas.
VICTOR MAYER, Fabergé collection, ägg, Piano Egg, 18K guld, grön emalj, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/VVS-VS, rubin ca 1,30 ct, bas i lapis lazuli, invändigt dolt fack, numrerad 4/10, höjd 11,5 cm, certifikat medföljer, originaletui.
KUTCHINSKY, brosch, 18K guld, cabochonslipad smaragd, snidad korall, 25 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TCr(I)/VS-SI, signerad, ca 1975, höjd 9,2 cm, vikt 50,7 g, skadat originaletui.
ARMBAND, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 17 cm, vikt 21,5 g.
GEORG JENSEN, collier, nr 88B, The Splash Necklace, silver, design Henning Koppel, 1945-77, längd 41 cm, vikt 81 g.
HANS HANSEN, collier, nr 342, sterlingsilver, delvis förgyllt, design Bent Gabrielsen, Danmark 1960-tal, diameter 12,3 cm, vikt 138 g.
Silver Kaffeservis
FORSMAN & GARDFORS, kaffeservis, 3 delar, silver, trä, hamrad yta, Umeå 1966, höjd 7-26 cm, vikt 955,7 g, limmat handtag, gravyr i botten.
ANTON MICHELSEN, ljusstakar, ett par, silver, semisfärisk droppskål, handtag, på liten fot, design Olaf Staer-Nielsen, signerade, Danmark, Köpenhamn 1944-45, höjd 9,5 cm, vikt 453,1 g, mindre bucklor på ena ljusstaken.
TAPIO WIRKKALA, collier, Silver Moon, sterlingsilver, Finland 1973, diameter 11 cm, längd 70 cm, vikt 53 g. (d)
GAUDY, örhängen, 18K guld, snidade blommor, B-jade, 20 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Stockholm 1997, diameter 2,2 cm, vikt 5,4 g, stift, originaletui.
SEBASTIAN SCHILDT, ring, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,03ct River(E)/IF, HRD certifikat 20040080801, 2 hjärtslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca River-TW/VVS(E-F)/VVS, Stockholm 2005, stl 15,75 mm, vikt 6,2 g, originaletui, ytterask.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 3,60 ct, 8 briljant- och 8 baguetteslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 10,0 g, en briljantslipad diamant skadad.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS, vikt 2,4 g, skruvstift.
PÅHÄNG, 18K vitguld, 2 droppformade odlade South Seapärlor ca 18,8x12,3 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,50-0,60 ct/st, ca TW-TCr(G-I)/VVS, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/VS, längd 4,5 cm, vikt 13,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter 10,42 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, Juvelateljén Evert Lindberg, Göteborg 1976, längd 39,5 cm, vikt 60,9 g.
ARMBAND, 18K rodierat guld, 120 briljantslipade diamanter 10,91 ctv enligt gravyr, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 32,5 g.