Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018
JOHAN PETERSSON BERG, dosa, silver, invändigt förgylld, Rokoko, Norrköping 1758, diameter 7,5 cm, vikt 124,5 g, monogram i botten, bucklor.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,36 ct, ca TW(F)/SI2, 29 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,00 ct, River(D)/SI1, IGI certifikat 181595448, 4 baguette- och 44 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, stl 17+ mm, vikt 7,4 g.
HANDVÄSKA, 14K guld, stickad, blå emalj, Pest, Österrike/Ungern 1867-1922, vikt 144 g, emaljskada.
BROSCH, 14K guld/platina, gammalslipad diamant ca 1,20 ct, ca TCa(K-L)/ SI1, rosenslipade diamanter, längd 5,6 cm, vikt 6,3 g.
RING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 2,05 ctv, ca Ca(M)/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 4,6 g.
TRESTENSRING, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 1,67 ctv, varav mittstenen ca 0,76 ct, ca Cr-TCa(J-L)/SI2, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g.
LAPPONIA, armband, Caroline, 18K vitguld/guld, 12 briljantslipade diamanter 1,20 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, design Björn Weckström, Finland 1984, bredd 1,0 cm, längd 18,5 cm, vikt 69,5 g, säkerhetskedja, påse.
ARMBAND, 18K vitguld, 14 carréslipade safirer, 17 gammal- och åttkantslipade diamanter, ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17 cm, vikt 14,8 g, två stenar med skada på rondisten.
ARMBAND, 18K vitguld, 15 äldre briljantslipade diamanter ca 1,52 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 9,7 g, tre diamanter med nagg.
GEORG JENSEN, skålar, ett par, nr 235, silver, hänklar, blomdekor, Danmark ca 1920, GAB stämpel, höjd 7,5 cm, längd 9,5 cm, vikt 177,4 g, ena hänkeln något bucklig.
RING, platina, 3 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, 36 äldre slipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 9,7 g, en av de större stenarna sitter aningen löst i sin fattning, ett fåtal av de mindre stenarna med nagg, etui.
ATELIER AJOUR, ring, 18K guld/platina, pärla 11,30x11,15 mm, boutonformad, rosenstenar, två åttkantslipade diamanter, Stockholm 1951, stl 18,75+ mm, vikt 4,7 g, nagg på diamanter.
TIFFANY & CO., hänge/kedja, Twist Heart Key Pendant, 18K guld, höjd 4,5 cm, kedja 76 cm, vikt 8,3 g, originaletui.
ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,20 ctv, ca TCr(I)/SI1, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K guld, blå safir ca 1,90-2,00 ct, 2 gammalslipade diamanter ca 0,65+0,50 ct, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, Karl Andersson, Stockholm tidigt 1900-tal, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g, safir med slitna fasettkanter och mindre nagg,
ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipade diamant ca 1,18 ct, ca Cr(J)/VS1, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
COLLIER, 15K guld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, halvpärlor, påhängsdel/brosch, broschens diameter 3 cm, vikt totalt 33,0 g, senare nål, originaletui.