Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018
RING, platina, smaragd ca 1,27 ct, 10 briljant- och 14 åttkantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,8 g, två diamanter är skadade och smaragden har nagg.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 3-delad, 18K guld/roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 57 (18+ mm), vikt 17,6 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, armband, läder, grågrön, Sweet Spot Snake, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, TW/VS, Sweet Drop, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter 1,98 ctv, TW/VS, Sweet Drop, 18K vitguld, 66 svarta briljantslipade diamanter 1,98 ctv, längd 36 cm, vikt 27 g.
RING, 18K vitguld, 4 prinsess-, 37 baguett- och 48 briljantslipade diamanter ca 3,02 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 11,1 g.
CARTIER, armband, Juste Un Clou, 18K roséguld, serienr. BHH757, stl 17, vikt 33,4 g, originaletui och ytterkartong.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 1,26 ctv, 8 briljant- och 8 baguettslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, vikt 3,1 g, stift.
Silver Vas
GEORG JENSEN & WENDEL, vas, nr 823, sterlingsilver, design Sigvard Bernadotte, signerad, Danmark 1945-1951, svensk importstämpel, höjd 14,5 cm, vikt 280 g.
BVLGARI, örhängen, B.ZERO1, 18K roséguld/stål, vikt 15,5 g, certifikat, originaletui, ytterask.
WILHELM ENGBLOM, brudkrona, silver, 7 odlade pärlor, granater, Stockholm 1907, höjd 9,5 cm, vikt 54,4 g, två nålar.
CARTIER, ring, platina, briljantslipad diamant 2,12 ct, TW(F)/VVS2, GIA inskription på rondisten 2111712072, 18 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 50 (16 mm), vikt 5,2 g, originaletui.
TIFFANY & CO., collier, Victoria, platina, 117 briljantslipade diamanter ca 10,18 ctv, 4 navettslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VVS, doserat, längd 42,5 cm, vikt 32,5 g.
ARMBAND, platina, 25 äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 1,35 ct totalt, TCr/VS-SI, varav mittstenen ca 0,30 ct, doserat, ca 1940-tal, vikt 15,3 g, säkerhetskedja.
BROSCH, platina, 15 baguettslipade safirer, 41 briljant- och 5 trapetsslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca W/VS, diameter 3,6 cm, vikt 14,7 g.
BVLGARI, collier, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, onyx, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, 38,6 g, originaletui.
ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 3,80 ct, ca Light Yellow, flera nagg och naturaler vid rondist i övrig väldigt små inneslutningar, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.
ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,55 ct, ca TCa(L)/P1, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Stockholm 1930, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g, mittstenen med natural och nagg på rondisten, svaga fattningar på småstenarna.
COLLIER, 18K vitguld, droppslipad tanzanit 33,04 ct, IGITL Gemstone Report B8604/9667 utfärdat i Jaipur, Indien 2011, 176 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca W-TCa(H-L)/VS-SI, ett fåtal är P1, längd 42 cm, vikt 29,9 g, enstaka diamanter något lösa i sina fattningar, etui.
LAPPONIA, armband, Moonbridge, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1972, längd 19 cm, vikt 103 g, påse.