Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade South Seapärlor ca 15,6 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TCa/SI, höjd 3,5 cm, vikt 13,4 g, krokar.
W.A. BOLIN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/VVS2, HRD certifikat 11002161001, Stockholm 2011, stl 17 mm, vikt 9,2 g, originaletui.
BROSCH, 9K guld/silver, 34 äldre åttkant- och gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr/VS-SI, orm, längd 6,5 cm, 5,4 g.
ENSTENSRING, 18K, vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)VVS2, stl 15,25 mm, vikt 3,5 g.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 1131, 18K guld, design Nanna Ditzel, Danmark ca 1970-tal, höjd 3 cm, vikt 25,3 g, clips.
COLLIER, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, längd 40 cm, vikt 76 g.
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K vitguld, nr F36540, 1993, stl 18, vikt 37,8 g, skruvmejsel, originaletui, mindre slitage.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,99 ct, ca TW-W(G-H)/P1, briljantslipad diamant ca 1,15 ct ca TCr(I)/SI 1, 12 baguette- och 14 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 9,7 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad blågrön turmalin ca 16,00 ct, handgjord av hovjuvelerare Gunnar Fahlström i Stockholm år 1967, stl 16,75 mm, vikt 13,0 g.
RING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr(I)/SI1, 24 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g.
LAPPONIA, ring, Petrified Lake, sterlingsilver, akryl, design Björn Weckström, Finland 1971, stl 17,25 mm, vikt 21,1 g.
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, stavlänk, signerat, Lund 1971, längd 43,5 cm, vikt 64,8 g. (d)
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, stavlänk, signerat, Lund 1971, längd 19 cm, vikt 28,0 g. (d)
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, stavar, signerade, Lund 1956, höjd 2 cm, vikt 6,1 g, skruvar, originaletui. (d)
WIWEN NILSSON, stelt armband, silver, bergristall, onyx, signerad, Lund 1937, 6,5x4,3 cm, vikt 37,7 g, obetydligt nagg på bergkristallen, gravyr. (d)
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, pärlor ca 9,5x8,3 mm, 18 gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Hugo Strömdahl, Stockholm 1936, längd 4,0 cm, vikt 4,9 g, stift, omgjorda från skruvar, originalskruvar medföljer.
GEORG JENSEN, collier, nr 294, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, längd 45 cm, vikt 88,9 g, originalask.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 8, sterlingsilver, design Harald Nielsen, 1904-08, stift, originalask.