Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 2,00 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, 1 briljantslipad och17 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VVS-VS, Hovjuvelerare C.F. Carlman, Stockholm 1982, stl 17 mm, vikt 5,8 g.
CARTIER, örhängen, Love, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,14 ctv, TW/VVS, serienr. YV1320, höjd 1,9 cm, vikt 12,2 g, stift/clips, originaletui.
RING, 18K vitguld/roséguld/guld, 181 briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 19,8 g.
Silver Teservis
WIWEN NILSSON, tekanna, sterlingsilver, oktagonal, signerad, Lund 1949, höjd 20,5 cm, vikt 675 g.(d).
Silver Teservis
WIWEN NILSSON, sockerskål, gräddkanna och fat, sterlingsilver, signerade, 1950-tal, vikt 352 g. (d)
WIWEN NILSSON, brosch, Chinese dragon, förgyllt sterlingsilver, signerad, Lund 1973, höjd 4,1 cm, vikt 30 g, originaletui. (d)
WIWEN NILSSON, brosch, Trana, förgyllt sterlingsilver, signerad, Lund 1971, längd 7,3 cm, vikt 12,8 g, originaletui. (d)
BENT KNUDSEN, armband, nr 22, sterlingsilver, 1960-tal, Danmark, längd 18,5 cm, vikt 75 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,70 ct, Cr(J)/VS1, HRD certifikat 170003103974, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g.
BROSCH, silver/14K guld, 47 gammalslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-P, varav mittstenen ca 0,87 ct, Österrike/Ungern 1922-37, 4,7x2,5 cm, vikt 8,6 g, en diamant saknas.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 1,32 ct ca Cr(J)/SI2, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
PIAGET, ring, Possession,18K guld, briljantslipad diamant 0,02 ct, serienr. D95929, stl 17,25 mm, vikt 10,0 g, certifikat, originaletui.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 2,03 ct, River(D)/VS2, HRD certifikat 170003044147, stl 16,75 mm, vikt 8,4 g.
BROSCH, 18K guld/vitguld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, Otto Andersson, Stockholm 1945, höjd 7,2 cm, vikt 36,4 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,64 ct ca W(H)/VS2, venezialänk utan lås, längd ca 60 cm, vikt 10,0 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,67 ct, W(H)/VS2, HRD certifikat och inskription 16030296043, stl 16,5 mm, vikt 8,3 g.
RING, platina, smaragd, 2 äldre briljant- och 18 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1939, stl 17,25 mm, vikt 7,1 g, smaragden har nagg.
2 MANSCHETTKNAPPAR, 6 SKJORTKNAPPAR, 18K guld, pärlemor, gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, vikt 17,7 g, lödningar, mindre nagg på pärlemor.