121 - 140 av 241
1...678...13 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018

Klubbad för

CARTIER, armband, Love bracelet, 18K vitguld, serienr. CRD 213251, stl 17, vikt 30.6 g, skruvmejsel, originaletui.

43 000 kr

Utrop: 36 000 kr

Silver Vas

GEORG JENSEN, vas, nr 469A, sterlingsilver, genombruten dekor med kulor, design Harald Nielsen, Danmark 1933-44, höjd 15 cm, vikt 208,7 g, ena kulan med hålighet.

Utrop: 5 800 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade orientaliska pärlor, ca 11,0x7,5-8,5 mm, 8 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, längd 2,6 cm, vikt 5,2 g, stift, flera diamanter med nagg.

19 000 kr

Utrop: 11 000 kr

OLE LYNGGAARD, collier, 18K guld, dobbar, lås, Smiley,18K vitguld/guld, 2-radigt, cabochonslipade safirer och smaragder, längd 60 cm, vikt 51,7 g.

32 500 kr

Utrop: 27 000 kr

STRÖMDAHL, ring, 18K vitguld/guld, cabochonslipad rosa turmalin ca 16,00 ct, rosenslipade diamanter, Stockholm 1952, stl 16,75 mm, vikt 12,5 g, repor på turmalinen.

Utrop: 9 000 kr

Dosor-Etuier Etuier

THERESIA HVORSLEV, liten korg, koppar/oxiderad koppar, sarg, fotring samt delvis vertikala trådar i 18K guld, signerad Theresia, Lidköping 1989, 5,8x3,5 cm, vikt 83,3 g. (d)

Utrop: 9 000 kr

JONAS ANDERS GOTHILENDER, sockerskål med lock, silver, på fot, hänklar, blomknopp, pärlbård, Stockholm 1788, vikt 355,9 g, höjd 20 cm, mindre bristning på fotringen.

Utrop: 4 400 kr

GEORG JENSEN, collier, Infinity, nr 452, sterlingsilver, längd 44 cm, vikt 62,9 g.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

TIFFANY & CO., hänge/kedja, Tiffany Clover Key Pendant, 18K vitguld, kullänk, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca TW/VS, hängets höjd 5,8 cm, längd 60 cm, vikt 10,3 g, originaletui, ytterask.

Utrop: 11 400 kr

COCKTAILRING, 18K rodierat guld, portuguese slipad ljusblå akvamarin ca 50,00 ct, stl 18 mm, vikt 24,3 g, små nagg.

14 000 kr

Utrop: 15 600 kr

CARTIER, örhängen, Trinity, 18K trefärgat guld, serienr. H94840, höjd 2,3 cm, vikt 15,8 g, clips.

11 000 kr

Utrop: 11 000 kr

BVLGARI, collier, 18K guld, längd 44 cm, vikt 116,3 g.

Utrop: 74 000 kr

POMELLATO, örhängen, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca TW/VS, ormar, längd 2,7 cm, vikt 20,0 g, clips/stift.

Utrop: 13 600 kr

TIFFANY & CO., örhängen, 18K guld, höjd 2,2 cm, vikt 14 g, stift.

Utrop: 14 800 kr

POMELLATO, hänge/kedja, 18K guld, kedjans längd 41 cm, vikt 6,8 g.

6 600 kr

Utrop: 7 400 kr

RING, platina, sockertoppslipad safir ca 2,80 ct, 30 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 7,5 g, två diamanter med skador.

Utrop: 34 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, orange korall, 32 briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca W-Brown/SI, längd 4,7 cm, Italien, vikt 20,4 g, stift/clips.

Utrop: 13 600 kr

ARMBAND, 14K guld, pyramidformade karneoler, längd 16,6 cm, vikt 24,0 g.

Utrop: 11 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 13 ovalslipade rubiner ca 8,00 ct, 52 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-Cr/ VS-P, längd 16 cm, vikt 11 g.

Utrop: 42 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit 4,20 ct, 34 briljantslipade diamanter ca 7,50 ctv, ca TCr-TCa/VVS-SI, stl 16 mm, vikt 17,2 g, två diamanter med skador, en diamant med nagg på kuletten.

49 000 kr

Utrop: 46 000 kr