Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018
CARTIER, armband, Love bracelet, 18K vitguld, serienr. CRD 213251, stl 17, vikt 30.6 g, skruvmejsel, originaletui.
Silver Vas
GEORG JENSEN, vas, nr 469A, sterlingsilver, genombruten dekor med kulor, design Harald Nielsen, Danmark 1933-44, höjd 15 cm, vikt 208,7 g, ena kulan med hålighet.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade orientaliska pärlor, ca 11,0x7,5-8,5 mm, 8 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, längd 2,6 cm, vikt 5,2 g, stift, flera diamanter med nagg.
OLE LYNGGAARD, collier, 18K guld, dobbar, lås, Smiley,18K vitguld/guld, 2-radigt, cabochonslipade safirer och smaragder, längd 60 cm, vikt 51,7 g.
STRÖMDAHL, ring, 18K vitguld/guld, cabochonslipad rosa turmalin ca 16,00 ct, rosenslipade diamanter, Stockholm 1952, stl 16,75 mm, vikt 12,5 g, repor på turmalinen.
Dosor-Etuier Etuier
THERESIA HVORSLEV, liten korg, koppar/oxiderad koppar, sarg, fotring samt delvis vertikala trådar i 18K guld, signerad Theresia, Lidköping 1989, 5,8x3,5 cm, vikt 83,3 g. (d)
JONAS ANDERS GOTHILENDER, sockerskål med lock, silver, på fot, hänklar, blomknopp, pärlbård, Stockholm 1788, vikt 355,9 g, höjd 20 cm, mindre bristning på fotringen.
TIFFANY & CO., hänge/kedja, Tiffany Clover Key Pendant, 18K vitguld, kullänk, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca TW/VS, hängets höjd 5,8 cm, längd 60 cm, vikt 10,3 g, originaletui, ytterask.
COCKTAILRING, 18K rodierat guld, portuguese slipad ljusblå akvamarin ca 50,00 ct, stl 18 mm, vikt 24,3 g, små nagg.
CARTIER, örhängen, Trinity, 18K trefärgat guld, serienr. H94840, höjd 2,3 cm, vikt 15,8 g, clips.
POMELLATO, örhängen, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca TW/VS, ormar, längd 2,7 cm, vikt 20,0 g, clips/stift.
RING, platina, sockertoppslipad safir ca 2,80 ct, 30 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 7,5 g, två diamanter med skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, orange korall, 32 briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca W-Brown/SI, längd 4,7 cm, Italien, vikt 20,4 g, stift/clips.
ARMBAND, 18K vitguld, 13 ovalslipade rubiner ca 8,00 ct, 52 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-Cr/ VS-P, längd 16 cm, vikt 11 g.