Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018
BVLGARI, örhängen, 18K guld, 150 briljantslipade diamanter ca 1,38 ctv, ca TW/VVS, vikt 30,1 g, clips.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 dropp- och 16 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-TCr/ VS, vikt 9,6 g, clips.
GEORG JENSEN, collier, Moonlight Grapes, nr 96, sterlingsilver, design Harald Nielsen, Danmark efter 1945, längd 46,5 cm, vikt 91,5 g, originalask.
BO FRANZÉN, visitkortställ, silver, genombruten fot, signerad, Stockholm 1968, 20,5x12 cm, höjd 4 cm, vikt 423,4 g. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, 6 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv ca W-TCr(H-I)/VS-SI, vikt 2,8 g, stift, aningen bortnött rodiering.
RING, 14K vitguld, kuddslipad diamant ca 1,70 ct, ca W-TCr(H-I)/SI2, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 18 mm, vikt 2,9 g, inneslutning som når ytan.
RING, platina, cabochonslipad blå safir ca 1,80 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, 4 mindre rosenslipade diamanter, Art Deco, ca 1920-tal, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,25 ct, ca TCa(K)/SI2, 9 briljantslipade diamanter 0,81 ctv, 8 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca Cr/VS-SI, längd 47,5 cm, vikt 11,8 g.
ARMBAND, 14K vitguld, odlade pärlor, ca 4-8 mm, 60 briljantslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 71,2 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, ovalt fasetterad peridot ca 5,30 ct, 13 briljant- och 1 gammalslipad diamant ca 1,30 ctv, ca Cr-Ca/P, stl 17,25 mm, vikt 7,6 g.
RING, 18K guld/platina, 26 carréslipade blå safirer, 17 gammal-, äldre åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 17,75 mm, vikt 2,3 g.
Visa varaSmycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 18K guld/platina, briljantslipad diamant ca 0,56 ct, ca Cr(J)/VS 2, 8 briljantslipade ca 0,40 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter och 17 mindre diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 40 cm, vikt 4,7 g, en briljant med skada och en med nagg.
CARTIER, ring, 18K vitguld, 139 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, några ca SI, stl ca 17 mm, vikt 13,1 g, en diamant med nagg.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 14 runda fasetterade rubiner ca 3,60 ct, 20 baguette-, 12 briljant-, 12 åttkant- och 6 droppslipade diamanter ca 4,10 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, vikt 12,2 g, clips.
STELT ARMBAND, förgyllt silver, svart emalj, månsten, glas, orientaliska pärlor, orm, antik, innermått 5,7 x 4,5 cm, vikt 18,2 g, emaljskada, tennlödningar.
ADLER, örhängen, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 15,0x12,7 mm, off round, 36 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 5,8 cm, vikt 16,6 g.
RING, 18K svartrodinerat guld, orm, runda fasetterade rosa safirer ca 7,00 ctv, 9 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/SI och LB/VS, stl 17 mm, vikt 13,3 g.