Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, snäckskalscamé, kvinnomotiv, 32 rosenstenar, glas, mått 4,2x2,8 cm, vikt 16,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/rodierat guld, onyx, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-TCa(H-L)/VS-SI, höjd 2,2 cm, vikt 10,5 g, clips.
BROSCH, 14K guld/silver, ovalslipad safir ca 25,3 ct, 44 gammal- och 4 åttkantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, mått 3,1 x 2,8 cm, vikt 16 g, två diamanter är skadade, etui.
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,91 ct, ca TCr(I)/VS2, 44 äldre slipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17 mm+, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, 2 rosa fasetterade turmaliner ca 6,00 ctv, 2 runda fasetterade rosa safirer ca 0,50 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCa-LB/P, längd 2,7 cm, vikt 8,8 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,30 ct, 186 briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,9 g.
TORUN BÜLOW-HÜBE, collier, silver, rutilkvarts, signerad, Stockholm 1961, vikt 52 g, etui från NK, skev. (d)
BROSCH, 18K guld, onyx och mikromosaik, platta i metall, 5,7x4,2 cm, vikt 39 g, skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, onyx, mikromosaik, höjd 6 cm, vikt 15,3 g, skruvmekanism, skador, lagningar.
SIGURD PERSSON, ring, 18K guld, bergkristall ca 20,00 ct, Stockholm 1963, stl 17,5 mm, vikt 16 g. (d)
BROSCH, månskära, 14K guld/silver, 17 gammal- och 4 rosenslipade diamanter ca 5,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, mått 3,5x3,2 cm, vikt 5,6 g, etui.
AKSEL HOLMSEN, armband, förgyllt sterlingsilver, grön och vit emalj, Norge 1950- tal, längd 20,5 cm, vikt 38,7 g.
ARMBAND, platina, 411 äldre briljant-, briljant-, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 15,00 ctv, varav 3 äldre briljantslipade ca 1,00 ct/st, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 18,7 cm, vikt 72,3 g, etui.
KEDJA, platina, 21 navettslipade diamanter ca 2,65 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, Frankrike, längd 47 cm, vikt 11 g, nagg på tre kuletter.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/vitguld, ametist ca 21x17 mm, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,25 ctv, 1900-talets början, längd 40 cm, vikt 8,7 g, ett fåtal rosenslipade diamanter med mindre nagg..
RING, 18K guld, alexandrit ca 1,70-2,00 ct, god färgväxling, 3 alexandriter ca 0,60 ctv, stämplad Biegel FG999, stl 20,25 mm, vikt 25,2 g.