Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017
LAPPONIA, armband, Moonbridge, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1972, längd 19,6 cm, vikt 104 g, påse.
COLLIER, 18K guld, 14 rubiner, 13 smaragder, franska stämplar, längd 40,5 cm, vikt 74,7 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter, 1,37 ct, TW(G)/VVS2 enligt HRD cert 15039662002 och 1,36 ct, ca TCr(I)/SI2, kulett, 44 mindre briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, vikt 3,5 g, stift.
ARMRING, 14K guld, oval turkos, 18 rosenstenar, mått 5,6x5,0 cm, vikt 17,3 g, säkerhetskedja, en diamant är skadad.
BROSCH, miniatyrporträtt, 14K guld, bemålat ben, kvinnomotiv, vit emalj, 4 rosenstenar, signerad, antik, Österrike, mått 4,0x3,2 cm, vikt 9,3 g.
COLLIER, platina, navette-, äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca W(H)/VS-SI, orientalisk pärla, 1920-tal, längd 40 cm, vikt 7,2 g, lås i silver, etui.
BVLGARI, hänge, 18K vitguld, odlad pärla ca 9,5 mm, 20 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW(F-G)/VS, kedja 18K vitguld, ej original, längd 44 cm, vikt 6,9 g.
COLLIER, 14K guld, 11 runda blå safirer, 23 halvpärlor, längd 50,5 cm, vikt 7,5 g, originaletui.
ARMBAND, 18K guld, 30 åttkant- och briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Frankrike, 1900-talets första hälft, reglerbar längd, vikt 69,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppformade koraller, 4 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/VS, höjd 5,5 cm, vikt 6,7 g, skruvstift.
Silver Etui
CIGARETTETUI, sterlingsilver, invändigt förgylld, emalj, hundmotiv, troligen Tyskland, 1900- talets första hälft, mått 10,5x9 cm, vikt 142,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCa(H-L)/ SI-P, höjd 4,2 cm, vikt 8,9 g, stift.
BUCCELLATI, cocktailring, 18K guld, odlad south seapärla ca 14,8 mm, 15 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, genombruten arbetat yta, Italien, stl 17+ mm, vikt 23,1 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, gul guilloche emalj, krona, antika, stämplade J. Frilli, vikt 11,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, blå emalj, 20 halvpärlor, antika, längd 3,5 cm, vikt 8,2 g, krokar, originaletui, buckla på baksida, rester av lim på en pärla.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 6,00 ctv, 36 gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P, längd 2,5 cm, vikt 6,2 g, krokar, ca sex diamanter med skador.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 6,80 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 23,7 g.
MOUAWAD, örhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, höjd 2,3 cm, vikt 17,1 g, stift, en diamant är åttkantslipad, två diamanter har nagg.
BVLGARI, örhängen/creoler, B.Zero1, 18K guld, Italien, diameter 4,5 cm, vikt 18,2 g.