Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017
RING, 18K roséguld, opal, aprikos agat, briljantslipade diamanter 1,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, stl 17,5 mm, vikt 10,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 3,60 ct, 10 oval- och 36 briljantslipade diamanter ca 2,49 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g.
SOPHIE GYLLENHAMMAR, Sophie By Sophie, 18K vitguld, ovalslipad blå-violett safir ca 5,70 ct, stl 17,75 mm, vikt 23,3 g, ask och ytterkartong.
PAGODRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,60 ct, ca TCa(L)/P1, 66 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-P, K. Torndals, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 13,4 g.
W.A. BOLIN, ring, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 3,50 ct, små nagg, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, Stockholm 1946, stl 17,25 mm, vikt 10,2 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ena ca 0,70 ct, ca W(H)/SI1, andra ca 0,73 ct, ca TCr(I)/VVS2, 8 åttkant- och gammalslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/VS, Hovjuvelerare Carlman, Stockholm 1972, stl 17 mm, vikt 4,5 g, två mindre diamanter med nagg.
STELT ARMBAND, 18K guld, 6 oval- och kuddslipade rosa safirer ca 3,65 ctv, 7 gammalslipade diamanter ca 2,35 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, antikt, C.G. Hallberg, Stockholm 1908, öppningsbart, inre omkrets 16,7 cm, vikt 14,2 g.
FLAVIA, ett par ljusstakar, sterlingsilver, rund fot, Stockholm 1955, höjd 8 cm, vikt 376,6 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/platina, briljantslipad diamant ca 0,08 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 9,3 g.
ÖLBÄGARE, silver, överfångsglas, knopp i form av Putti, reliefdekor på locket, antik, Sam Pettersson, Linköping 1877, höjd 18 cm, gravyr på handtaget.
GEORG JENSEN, ring, nr 1124, 18K guld, cabochonslipad ametist, Danmark, efter 1945, stl 15,75 mm, vikt 7,8 g.
HÄNGE/BROSCH, stjärna, 14K guld, 21 gammalslipade diamanter ca 2,30 ctv, 1 vit safir ca 0,16 ct, 5 pärlor, emalj, antik, 1800-tal, vikt 9,0 g. nålen senare, lagningar, mindre emaljskador.
ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant 2,27 ct enl gravyr, ca Cr(J)/VS2-SI1, C.G. Hallberg 1957, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
RING, platina, 2 kuddslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W(H)/VVS2, safir ca 1,50 ct, skadade kanter, 8 äldre åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 14 små safirer, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g, tolv safirer saknas i det undre galleriet som behöver repareras,
BROSCH/HÄNGE silver/14K guld, nål och nålfäste i 10K guld, 93 antik- och gammalslipade diamanter ca 3,40 ctv, varav mittstenen ca 0,45 ct, ca TCa(L)/VS, resterande ca TCr(I)/VS-SI, antik, 1800-tal, vikt 7,3 g, några diamanter med små skador.