Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,20 ct, River(E)/VS2, stl 16,25 mm+, vikt 5,4 g, kopia på HRD certifikat 08013482032 medföljer.
CARTIER, armring, Trinity, 18K vitguld/roséguld/gult guld, nr DQ3310, mått 6,5x6,5 cm, vikt 60,9 g, certifikat från 2005, originaletui och box, etuiet är skadat.
BROSCH, 14K guld/silver, 7 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Ca(H-N)/SI-P, 72 rosenstenar, diameter 5,5 cm, vikt 22,1 g, senare nål, tennlödningar, skador, nagg.
MANSCHETTKNAPPAR, platina/guld, svart onyx, rosenslipade diamanter, 1900-talets första hälft, diameter 1,2 cm, vikt 7,7 g, en onyx har nagg i kanten, etui från W.A. Bolin.
ENSTENSRING, 18K guld/silver, rosenslipad diamant, ca 10x8,7 mm, O B Sjögren, Stockholm 1900-talets första hälft, stl ca 15,25 mm, vikt 4,6 g, nagg på rondisten.
ARMBAND, 18K guld, svart emalj, pärla, antikt, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1867, mått 5,8x5,0 cm, vikt 33,4 g, säkerhetskedja, bucklor.
ARMBAND, 18K guld, graverad blom- och bladdekor, ledat, antikt, Lars Larsson & Co, Göteborg 1874, diameter ca 5,7 cm, vikt 37,2 g, bucklor, skada, senare säkerhetskedja.
ARMBAND, 18K guld, stelt, öppningsbart, 5 fröpärlor, antikt, John Petterson, Stockholm 1885, mått ca 5,7x4,7 cm, vikt 29,8 g, säkerhetskedja, tennlödningar.
VIOLINBROSCH, 18K guld/platina, 100 briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, mått 5,7x3,0 cm, vikt 16,0 g.
SALTKAR, 2 st, snarlika, silver, invändigt förgyllda, hänklar, pärlbård, sengustavianska, Stockholm 1792 samt 17/1800-tal, otydliga mästarstämplar, ena möjligen Ernst Emanuel Willkommen, höjd 8,5 cm, vikt 195,4 g, gravyr i botten.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCr(I)/SI1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 110 prinsesslipade diamanter ca 6,50 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, längd 2 cm, vikt 16,7 g, huggies.
RING, 14K vitguld, ovalslipad blå safir ca 2,30 ct, 22 baguette-, navette- och briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,6 g, safir med små nagg.
Smycken Pärlarmband
JAKOB ENGELBERTH TORSK, pärlarmband, sjuradigt, troligen orientaliska pärlor, ca 2,50-3,00 mm, lås 18K guld/silver, 9 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Ca(G-M)/VS-SI, 16 orientaliska halvpärlor, antikt, Stockholm 1881, längd 18,5 cm, säkerhetskedja, två diamanter är skadade och en diamant är sliten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, droppslipad opal, 16 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 9,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,01 ct, ca TCr(I)/VS2, 6 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 17,0 mm, vikt 10,4 g.
BVLGARI, hänge/kedja, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, längd 39-44 cm, vikt 27,4 g, originaletui, ytterask.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 gammalslipade diamanter ca 5,12 ctv, ca W-TCa(H-L)/VS-P, höjd 3 cm, vikt 6,1 g, krokar med stopp, en mittsten skadad.
GUSTAF MÖLLENBORG, armband, orm, 18K guld, orm, flodpärla, 2 rosenstenar, innermått 6,4 x 5,5 cm, giftgömma, antikt, Stockholm ca 1840, vikt 25,9 g, gravyr "Charlotta", originaletui, skadat etui. Proveniens: förmodligen ägt av Charlotta Almlöf (1813-1875), maka till skådespelaren Nils Wilhelm Almlöf (1799-1875).