Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 13,70 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 1,17 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stl 17 mm, vikt 9,1 g, en diamant med natural vid rondisten.
GÜBELIN, hänge/collier, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca River-TW(E-F)/VVS, höjd 7,7 cm, vikt totalt 27,1 g, etui.
DIAMANT, briljantslipad, 3,02 ct, TCr(I)/VS1, HRD certifikat 16014713001, förseglad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 naturligt gröna A-jade, 30x13x3,6 mm, GCS Report 78123-01, 20 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, enstaka P1, vikt 7,3 g, stift, en diamant skadad under en klo.
ENSTENSRING, 18K, vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)VVS2, stl 15,25 mm, vikt 3,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade South Seapärlor, 31 st, doserade, ca 13-15,5 mm, lås i 18K vitguld med vita safirer 2,62 ctv, längd 45,5 cm, vikt 116 g.
BVLGARI, ring, Parentesi, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, TW(F-G)/VS, stl 17 mm, vikt 14,8 g.
RING, 18K guld, ovalslipad korall 23,8 x 16,3 mm, 82 briljantslipade diamanter ca 1,01 ctv, ca W(H)/P, Italien, stl 17,5 mm, vikt 8,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, droppslipad safir ca 3,60 ct, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 45 cm, vikt 6 g.
CARTIER, collier, 18K guld/vitguld, certifikat från 1994, längd 41,5 cm, vikt 70,9 g, originaletui.
COCKTAILRING, 18K vitguld/guld, ametist ca 18,00 ct, 16 briljantslipade diamanter 0,48 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Birger Pallas, Malmö 1963, stl 16,75 mm, vikt 20,8 g.
HÄNGE/BROSCH, silver/14K guld, ca 108 gammalslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS-P, antik, höjd 5 cm, vikt 17,1 g, några diamanter med nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(G)/VS1-VS2, vikt 2,6 g, stift.
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, 5 bergkristaller, signerad, Lund 1944, längd 5,5 cm, vikt 9,4 g. (d).
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, japanskt träd, signerad, Lund 1963, mått 4,5x4,3 cm, vikt 8,7 g. (d).
VAN CLEEF & ARPELS, armband, Vintage Alhambra, 18K vitguld, 4 kalcedoner, signerad VCA, nummer BL110565, längd 17,9 cm, vikt 8,9 g, etui, armband kortat, en klöver saknas, slitage.
ENSTENSÖRHÄNGEN, ett par, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W(H)/P1, vikt 2,5 g, stift.
COLLIER, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, längd 52 cm, vikt 5,0 g.