Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017
ANDERS HÖGBERG, collier, silver, genombrutna doserade ringar, rund fasetterad bergkristall, signerat AH, Göteborg 1965, längd ca 45 cm, vikt 143,4 g. (d)
BROSCH, platina, smaragdslipad smaragd, 14 gammalslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, Carlman, Stockholm 1936, 2,9x1,6 cm, vikt 5,3 g.
HALLBERGS, shaker, silver, bård på liv och lockets nedre del, stiliserad blomma på lock, sil i mässing, Stockholm 1953, höjd 22 cm, vikt 395,7 g.
KARLHEINZ SAUER, skål, sterlingsilver, klotformad, höjd 8,5 cm, diameter 11 cm, signerad K. Sauer, Mörbylånga 1999, vikt 281,2 g. (d)
WIWEN NILSSON, 2 bägare, sterlingsilver, svagt avsmalnande, bård, signerade, Lund 1954 och 1955, höjd 7,5 cm, vikt totalt 233,8 g, en ask. (d)
KARLHEINZ SAUER, ett par ljusstakar, silver, höjd 6 cm, signerade K. Sauer, Mörbylånga 1975, vikt 315,5 g, två askar. (d)
RING, 18K vitguld, blå safir 3,31 ct, inga tecken på värmebehandling, GIA certifikat 2183596560, 24 baguette- samt briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 16,4 g.
RING, 18K vitguld, rosa briljantslipad diamant 0,21 ct, Faint pink, GIA certifikat 1132414195, ca VVS, 13 briljant-, dropp- samt carréslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Ca(G-M)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband, Forsstenar, 18K guld, längd 17,7 cm, Finland, svensk kontrollstämpel, vikt 42,1 g. (d)
ÖRHÄNGEN, platina/18K guld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, mindre skada i överdel, 72 rosenstenar, ca W-TCr(H-I)/SI-P, vikt 14,8 g, clips, skador, nagg.
LAPPONIA, armband, Diamond Etopes, 18K guld/platina, 6 åttkantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW(F-G)/VS, Finland 1977, vikt 14,7 g, säkerhetskedja.
RING, ring, 18K vitguld, svagt ovalslipad blå safir 3,64 ct enligt gravyr, 18 briljantslipade diamanter 0,87 ctv enligt gravyr, ca TW(F-G)/VVS-VS, Stockholm ca 1987, stl 19,5 mm, vikt 10,9 g, gravyr.
ATELIER AJOUR, ring, 18K guld/platina, 3 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, Stockholm 1978, stl 18,25 mm, vikt 13,2 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,51 ct, TW(F)/VVS2, HRD-certifikat 20043929906, Jovenia, Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 13,6 g, originaletui.
COLLIER, 18K vitguld, hjärtslipad rubin ca 2,90 ct, 16 briljanter ca 0,46 ctv, ca TW(F-G)/VVS, ärtlänkskedja 42 cm, vikt 6,1 g, etui från W.A.Bolin.
HÄNGE/KEDJA, 18K svart guld, barockformad odlad Tahitipärla ca 14,5 mm, 34 briljantslipade diamanter ca 1,86 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, höjd 4,2 cm, öppningsbar ögla på hänge, vikt 10,1 g, kedja i 18K vitguld, längd 45 cm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 1,74 ct, W(H)/VVS2, laserinskription på rondist HRD Antwerp Certificate 15011388003, 2 triljantslipade diamanter ca 1,63 ctv, ca TCr(I)/SI2, en med inneslutning som når ytan vid rondisten (mindre hack), stl 17+ mm, vikt 6,0 g.
ATELIER AJOUR, ring, platina, smaragd ca 1,30 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,76 ct TW(F-G)/VVS-VS, ca 1950, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g.
HÄNGE, 9K guld, akvamarin 75,28 ct, 4 kunziter 6,37 ctv, 61 briljanter ca 1,10 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, vikt 35,3 g, etui och intyg.