Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017
KARLHEINZ SAUER, karaff, sterlingsilver, förgyllda kulor, signerad, Mörbylånga 1978, höjd 37 cm, vikt 1120 g. (d).
OLE LYNGGAARD, lås, Emelie, 18K guld, sockertoppsslipad månsten, för tvåradig collier, nyckelhänge i 18K guld med fasetterad rosenkvarts och en briljant, barocka sötvattenspärlor och rosenkvartskulor.
OLE LYNGGAARD, lås, Magic, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, nyckelhänge i 18K vitguld, briolettslipad topas, 4 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, bergkristall, odlade grå sötvattenspärlor, akvamariner och peridoter, längd 44 cm, originaletui.
GEORG JENSEN, bonbonjär, silver, hamrad yta, på rund fot, lockknopp i form av en delfin, Johan Rodhe, 1915-1930, svenska kontrollstämplar, höjd ca 18 cm, diameter 13,4 cm, vikt 588,7 g, ej numrerad, locket endast svenska kontrollstämplar, gravyr på fotens undersida och på lockets insida.
TORUN BÜLOW-HÜBE, collier, silver, stel halsring, hänge med droppslipad månsten, hängets höjd 7 cm, 1950-tal, hänge och collier stämplade Torun, franska stämplar, vikt 28,1 g. (d)
JACKETRING, innerring i 18K rodierat guld, ytterring i 14K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 1,55 ct, ca W(H)/P1, 2 droppslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TCr(I)/SI, 26 baguetteslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 9,1 g, en droppslipad diamant med nagg.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K vitguld, 3,89 ct obehandlad blå safir, GRS certifikat Nr GRS2010-022369, 14 briljanter ca 1,68 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-VS, liten skada på en diamant, stl 16,5+ mm, vikt 6,3 g.
GEORG JENSEN, 3 ringar, Fusion, 18K vitguld, mittenringen med briljantslipade svarta diamanter, stl 17,5 mm, vikt 16,3 g.
BROSCH, silver/18K guld, gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/VS-SI, antik, höjd 5,3 cm, vikt 9,1 g.
COLLIER, 14K, guld, 20- radigt, lås med orientaliska pärlor, längd 40 cm, vikt 33,4 g.
GUSTAF MÖLLENBORG, skål, silver, invändigt förgylld, Jugend, 1900-talets början, diameter 22,5 cm, höjd 9 cm, vikt 482,2 g.
LAPPONIA, collier, Kilimanjaro, sterlingsilver, akryl, design Björn Weckström, Finland troligen 1976, längd 72 cm, vikt 89,0 g.
LAPPONIA, ring, Darina´s tear, sterlingsilver, akryl, design Björn Weckström, Finland 1978, stl 16,5 mm, vikt 15,7 g.
BROSCH/HÄNGE, panter, 18K vitguld, 2 navettslipade rubiner ca 0,10 ct, briljantslipade diamanter ca 9,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 7,6 cm, vikt 24,2 g.
BROSCH, 18K guld, safir 1,76 ct, smaragd 0,91 ct, rubin 1,85 ct, 61 briljantslipade diamanter 0,83 ctv, W-TCr(H-I)/VS, 3,2x3,9 cm, vikt 7,2 g.
OLE LYNGGAARD, lås, Blomster, 14K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv W(H)/VS, för tvåradig collier, 24 mm, vikt 9,8 g, originaletui. 2 rader sötvattenspärlor, vita och ljusrosa, barocka, ej original.