Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017
RING, 18K guld, hjärta, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,25 mm, vikt 14,1 g.
MAUBOUSSIN, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW(G)/VS-SI, 5 gula briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, Paris, stl 17,75 mm, vikt 6,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, 20 gammal-, briljant-, äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, 5 carréslipade rubiner, längd 41 cm, vikt 5,6 g, nagg på två diamanter och en rubin.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, ovalslipad akvamarin ca 1,14 ct, rosenstenar, 6 pärlor, höjd 2,7 cm, vikt 3,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 13,3 x 11,4 mm, rosa, äggformade, 4 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 2,2 cm, vikt 6,2 g.
BROSCH, 14K guld/silver, 3 blå safirer ca 0,90 ctv, 36 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Ca(H-M)/VS-P, längd 5,9 cm, vikt 6,1 g, nål i låghaltigt guld.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 19 gammalslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS-P, höjd 2 cm, kedjans längd 41 cm, vikt 8,1 g.
HÄNGE/KEDJA, silver/14K guld, odlad pärla, antik- och rosenslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W-TCa(H-L)/VS-SI, kedja i 18K vitguld, längd 41 cm, vikt 8,2 g, nagg, etui.
ARMBAND, 18K vitguld, 33 tsavoriter ca 14,00 ctv, 11 carréslipade diamanter ca 4,40 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 29,6 g, en tsavorit skadad samt en tsavorit med nagg.
CARTIER, brosch, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW(F-G)/VVS, mått 3,4 x 3,4 cm, vikt 7,3 g.
BROSCH, 18K guld, vit emalj, ovalslipad akvamarin ca 14 ct, 16 gammal- och 32 rosenslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, 3,3 x 2,7 cm, vikt 15,7 g, nagg, etui.
W.A. BOLIN, fiskbestick, 24 st, modell I, silver, Stockholm 1922, 6 gafflar 1948, längd 18-21 cm, vikt 1097,1 g, monogram.
COLLIER, 18K vitguld, akvamarin ca 2,50 ctv, 88 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-Ca(H-N)/VS- SI, höjd 4 cm, längd 41 cm, vikt 12,4 g.
HÄNGE, 14K guld, blå emalj, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca Cr(J)/SI, glasbaksida, höjd 2,7 cm, vikt 6,1 g.
RING, 14K guld, vit opal ca 30x20x10 mm, färgspel i violett till rött, stl 16,5 mm, vikt 12,4 g.
FILIPPO MORONI, armband, 18K guld, 180 blå safirer ca 10,8 ctv, 90 briljantslipade diamanter ca 4,20 ctv, ca River-TW(E-F)/VVS-VS, Italien, Rom, 1950/60-tal. vikt 68,8 g, en skadad klo, svaga fattningar.
BVLGARI, ring, 18K guld, 90 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 53 (16,75 mm), vikt 12,2 g, slitage på guldet.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 9,25 mm, 36 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW(F-G)/VS, engelska stämplar, diameter 1,7 cm, vikt 16,3 g, stift/clips.
ARMBAND, 18K guld/stål, 45 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW(F-G)/VS, 5,2 x 4,5 cm, vikt 54,2 g, en diamant är skadad.