201 - 220 av 281
1...101112...15 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017

Klubbad för

PAGODRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,95 ct, ca Cr(J)/SI, 69 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 17,25 mm, vikt 6,9 g, mittstenen med nagg på rondisten, en åttkantslipad diamant saknas.

Utrop: 22 000 kr

BVLGARI, collier, Tondo Fire, stål/18K guld, briljanter, 3 radig läderrem, lås i metall, längd 50 cm, vikt 27,5 g.

Utrop: 25 000 kr

ARMBAND, 18K guld, peridoter, längd 18,5 cm, vikt 25 g, nagg, tre stenar med skador.

Utrop: 12 800 kr

ARMBAND, 18K guld, 9 turkoser, 8 rubiner ca 1,00 ctv, 8 briljanter ca 0,80 ctv ca TW(F-G)/VS-SI, Italien, 1940/50-tal, signerat Ansvini, längd 18,5 cm, vikt 104,9 g, en diamant skadad.

Utrop: 60 000 kr

RING, 14 vitguld, rundslipad safir ca 1,60 ct, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv TCr-TCa(I-K)/ VS-SI, 16,75 mm, vikt 6 g, en diamant är skadad.

Utrop: 8 800 kr

RING, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 10 g.

4 600 kr

Utrop: 5 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir ca 7,00 ct, 14 briljanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI2, stl 17,75 mm, vikt 7,5 g.

Utrop: 18 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, 2 blå safirer ca 3,00 ctv, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 4 cm, vikt 9,6 g, stift, snurrebussar i 18K vitguld, lagningar.

Utrop: 43 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade blå safirer ca 5,87 ctv, 40 navette- och 2 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca River-TW(E-F)/VVS-VS, längd 3,2 cm, vikt 14,4 g, stift.

82 000 kr

Utrop: 85 000 kr

RING, 9K guld, rubin, safir, pärlor, antik, England, stl 17 mm, vikt 3,1 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 5,91 ct, ca Light Yellow(O-R)/VS1, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(G)/SI, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g, mittsten med mindre nagg vid rondisten.

Utrop: 350 000 kr

C G HALLBERG, skrivställ, silver, trä, glasinsats, i form av en vintunna, Jugend, Stockholm 1917, 15x28x16 cm, silvervikt ca 1009 g.

3 800 kr

Utrop: 4 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter och navetteslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 2 odlade pärlor 10 mm, vikt 13,0 g, stift/clips.

24 500 kr

Utrop: 28 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,15 ct och 1,20 ct, ca TW(G)/SI2, vikt 3,0 g, stift.

Utrop: 88 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS, vikt 3,2 g, stift, etui, litet nagg i kronan.

Utrop: 62 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 2,03 ct, Cr(J)/VVS2, certifikat från Diamant Prüflabor GmbH Idar-Oberstein TM 055, 4 diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 108 000 kr

A. MICHELSEN, ring, 14K guld, barkliknande yta, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(F-G)/VS, Knud Andersen, Danmark 1970/80-tal, stl ca 17 mm, vikt 15,4 g.

Utrop: 6 900 kr

CARMOSÉRING, platina, gammalslipad diamant ca 1,15 ct, ca TW(F)/VS2, 2 baguette- och 20 äldre briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/VS-SI, en diamant P, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 61 000 kr

PÄRLCOLLIER, treradig, 7 mm odlade pärlor, längd 60 cm, lås silver/18K guld, 4 granater, 25 antik- och gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, 2 små diamanter skadade, vikt 145,7 g.

Utrop: 30 000 kr

ARMBAND, platina, 81 äldre briljantslipade diamanter ca 7,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, 1900-talets första hälft, längd 18,5 cm, vikt 25,9 g.

86 000 kr

Utrop: 95 000 kr