Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017
BVLGARI, collier, Diva's Dream, 18K roséguld, pärlemor, 6 briljantslipade diamanter, längd 45, vikt 34,7 g, originaletui.
KUTCHINSKY, örhängen, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca TW(F-G)/VS, höjd 2,2 cm, vikt 7,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 1,00 och 1,00 ct, ca TW-W(G-H)/VS1-SI1, orientaliska pärlor, Art Deco, längd 4 cm, vikt 5,1 g, stift, snurrebussar ej original.
COLLIER, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, längd 41 cm, vikt 49,4 g.
BVLGARI, örhängen, Diva's Dream, 18K roséguld, pärlemor, 4 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, höjd 3,6 cm, vikt 20,5 g, stift/clips.
ATELIER AJOUR, armband, 18K guld, 50 trapp- och carréslipade smaragder, ca 10 ctv, Stockholm 1980, ledat på två ställen, mått 7,0x6,1 cm, vikt 28,4 g, skador, nagg, inneslutningar når ytan.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rundslipade safirer ca 0,80 ctv, 12 gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TCr-TCa(I-L)/SI, diameter 11 mm, vikt 3,2 g, stift, en diamant med skada.
VAN CLEEF & ARPELS, ring, 18K guld, cabochonslipad korall, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW(F-G)/VS, numrerad i ringskena B5151 K223, stl 18,25 mm, vikt 5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppformade odlade pärlor ca 9 x 7 mm, 8 briljant- och 2 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/SI, höjd 3,6 cm, 5 g, stift.
COLLIER, 18K guld, turkoser, pärlor, längd 37,5 cm, vikt 9,9 g, en imitationspärla, etui.
COLLIER, 18K guld, ovalslipad rubin 1,08 ct enligt gravyr, 16 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(F-G)/IF enligt gravyr, längd 41 cm, vikt 4,3 g.
GLASSSKEDAR 12 st, sterlingsilver, mönster inspirerat av Acorn av Georg Jensen, Royal Danish, USA, längd 17 cm, vikt 548,1 g, etui.
RING, 18K guld, sockertoppslipad blå safir ca 3,60 ct, 96 baguette-, trapets- och briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 6,3 g.
SMYCKESET, 2 ringar, 18K guld, enstensring, briljant 1,25 ct, CR(J)/VS2, IGI F5A56244 (Diamond Report Duplicate Card), svenska stämplar, gravyr "Imagine", ring med 11 briljanter ca 0,11 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, gravyr, båda ringarna stl 16,5 mm, vikt 9,1 respektive 3,8 g.
DOSA, 14K guld, blomdekor i relief, mått 8,5x2,4x3,2 cm, antik, franska stämplar, ca 1800-talets mitt, vikt 81,1 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/platina, 4 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, höjd 1,7 cm, vikt 3,9 g, krokar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 ovalslipade safirer ca 4,7 ctv, GCS certifikat 77116-68, 12 baguetteslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(F-G)/VS, höjd 2,6 cm, vikt 5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 snidade rubiner i form av blad 5,20 och 5,08 ct, GCS Report, 6 baguetteslipade och 30 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, höjd 2,8 cm, clips, etui, sex diamanter med mindre skador.
ARMBAND, platina, 90 gammalslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-P, Frankrike, längd 18 cm, vikt 28 g, tre diamanter med skador.