221 - 240 av 281
1...111213...15 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017

Klubbad för

BVLGARI, collier, Diva's Dream, 18K roséguld, pärlemor, 6 briljantslipade diamanter, längd 45, vikt 34,7 g, originaletui.

71 000 kr

Utrop: 73 000 kr

KUTCHINSKY, örhängen, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca TW(F-G)/VS, höjd 2,2 cm, vikt 7,5 g, stift.

31 000 kr

Utrop: 34 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 1,00 och 1,00 ct, ca TW-W(G-H)/VS1-SI1, orientaliska pärlor, Art Deco, längd 4 cm, vikt 5,1 g, stift, snurrebussar ej original.

Utrop: 110 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, längd 41 cm, vikt 49,4 g.

Utrop: 140 000 kr

BVLGARI, örhängen, Diva's Dream, 18K roséguld, pärlemor, 4 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, höjd 3,6 cm, vikt 20,5 g, stift/clips.

44 000 kr

Utrop: 44 000 kr

ATELIER AJOUR, armband, 18K guld, 50 trapp- och carréslipade smaragder, ca 10 ctv, Stockholm 1980, ledat på två ställen, mått 7,0x6,1 cm, vikt 28,4 g, skador, nagg, inneslutningar når ytan.

9 200 kr

Utrop: 9 900 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rundslipade safirer ca 0,80 ctv, 12 gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TCr-TCa(I-L)/SI, diameter 11 mm, vikt 3,2 g, stift, en diamant med skada.

Utrop: 17 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, ring, 18K guld, cabochonslipad korall, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW(F-G)/VS, numrerad i ringskena B5151 K223, stl 18,25 mm, vikt 5 g.

Utrop: 12 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppformade odlade pärlor ca 9 x 7 mm, 8 briljant- och 2 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/SI, höjd 3,6 cm, 5 g, stift.

9 800 kr

Utrop: 9 000 kr

COLLIER, 18K guld, turkoser, pärlor, längd 37,5 cm, vikt 9,9 g, en imitationspärla, etui.

Utrop: 19 800 kr

COLLIER, 18K guld, ovalslipad rubin 1,08 ct enligt gravyr, 16 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(F-G)/IF enligt gravyr, längd 41 cm, vikt 4,3 g.

Utrop: 24 600 kr

GLASSSKEDAR 12 st, sterlingsilver, mönster inspirerat av Acorn av Georg Jensen, Royal Danish, USA, längd 17 cm, vikt 548,1 g, etui.

2 900 kr

Utrop: 2 900 kr

RING, 18K guld, sockertoppslipad blå safir ca 3,60 ct, 96 baguette-, trapets- och briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 29 000 kr

SMYCKESET, 2 ringar, 18K guld, enstensring, briljant 1,25 ct, CR(J)/VS2, IGI F5A56244 (Diamond Report Duplicate Card), svenska stämplar, gravyr "Imagine", ring med 11 briljanter ca 0,11 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, gravyr, båda ringarna stl 16,5 mm, vikt 9,1 respektive 3,8 g.

Utrop: 48 000 kr

DOSA, 14K guld, blomdekor i relief, mått 8,5x2,4x3,2 cm, antik, franska stämplar, ca 1800-talets mitt, vikt 81,1 g.

Utrop: 49 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld/platina, 4 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, höjd 1,7 cm, vikt 3,9 g, krokar.

Utrop: 15 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 ovalslipade safirer ca 4,7 ctv, GCS certifikat 77116-68, 12 baguetteslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(F-G)/VS, höjd 2,6 cm, vikt 5 g, stift.

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 snidade rubiner i form av blad 5,20 och 5,08 ct, GCS Report, 6 baguetteslipade och 30 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, höjd 2,8 cm, clips, etui, sex diamanter med mindre skador.

Utrop: 38 000 kr

ARMBAND, platina, 90 gammalslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-P, Frankrike, längd 18 cm, vikt 28 g, tre diamanter med skador.

Utrop: 68 000 kr

BROSCH, 18K guld, orm, 49 gammal- och rosenslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-P, 2 rubiner, mått 4,0x5,5 cm, vikt 12,4 g, fem diamanter är skadade.

Utrop: 75 000 kr