Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017
STELT ARMBAND, 18K guld, blå emalj, opaler, rosenslipade diamanter, mormorsur inuti, antikt, 5,1x6 cm, vikt 53,1 g, emaljskada, två stenar är skadade, fickursnyckel medföljer, etui.
HÄNGE, 18K guld, hårgömma, emaljarbete, viol och hund, antikt, höjd 4 cm, vikt 12,2 g, emaljskador.
PÄRLCOLLIER, sannolikt orientaliska pärlor, doserad, ca 3,4-8,0 mm, lås i 18K vitguld med rosenslipade diamanter, säkerhetskedja, längd 44 cm.
Smycken Safirring
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå-violett safir 2,57 ct, 4 briljantslipade diamanter 0,34 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 4,5 g.
CLIPS, 18K vitguld, 236 briljant-, baguette- och åttkantslipade diamanter, ca 12 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, mått 3,0 x 4,2 cm, vikt 30,4 g, etui.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, sexradigt, orientaliska pärlor ca 1,5 mm, lås i 18K guld, röd glassten, 7 halvpärlor, antikt, sent 1800-tal, längd 17,7 cm, glassten med nagg, en halvpärla mindre skada.
RING, 18K vitguld, 302 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 27,2 g.
SMÖRKNIVAR, 12 st, sterlingsilver, mönster inspirerat av Acorn av Georg Jensen, Royal Danish, USA, längd 15 cm, vikt 386,7 g.
DESSERTSKEDAR 12 st, sterlingsilver, mönster inspirerat av Acorn av Georg Jensen, Royal Danish, USA, längd 15,2 cm, vikt 415,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K rodinerat guld, 2 orientaliska pärlor ca 13x8 mm, GCS certifkat 577-7751. trapets- briljant- och rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS-SI, höjd 3,9 cm, vikt 10,3 g, stift/clips, en diamant med nagg.
KARL ANDERSSON, ring, 18K vitguld, kuddslipad akvamarin ca 7,00 ct, 4 rosenslipade diamanter ca 0,04 ctv, Stockholm 1934, stl 16+ mm, vikt 4,9 g, lagning i ringskenan.
COLLIER, platina, 17 dropp-, 47 navette- och 141 briljantslipade diamanter ca 17,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 34,1 g, etui.
TORUN BÜLOW-HÜBE, stelt collier, sterlingsilver, bergkristall, signerad TORUN, stämplad JAHN Stockholm 1962, hängets höjd 7,8 cm, vikt 28 g. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 fasetterade droppslipade akvamariner, 1 åttkant- och 39 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, en diamant ca LB, höjd 5,5 cm, vikt 16,1 g, krokar.
ÖRHÄNGEN, platina, 2 orientaliska pärlor ca 9,0-10,5 mm, GCS-certifikat 5776-4032, blå safirer, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-P, höjd 4,5 cm, vikt 5,5 g, krokar i silver, två diamanter skadade, en diamant med nagg, etui.
BROSCH, låghaltigt guld/18K guld/oädel metall, lavacamé, antik, 1800-talets första hälft, rektangulär med snedställda hörn, mått 3,5x2,7 cm, senare nål, stämplad Gustaf Möllenborg Stockholm 1864, vikt 8,4 g, tennlödningar, camén har skador synliga från baksidan.
BROSCH, låghaltigt guld/silver, fjäril, 12 rosenstenar, 9 runda fasetterade rubiner, halvpärla, längd 5 cm, vikt 4,1 g, etui, en diamant är skadad, nagg.
RING, 18K vitguld/roséguld, runda fasetterade rubiner, 60 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, TW-W(G-H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 11,1 g.
HARRY WINSTON, tennisarmband, platina, 50 asscherslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS, längd 17,5 cm, vikt 26 g.