Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017
DAVID ANDERSEN, armband, 18K guld/vitguld/platina, 17 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, Stockholm 1920, längd 17,7 cm, vikt 9,3 g, en diamant har nagg, säkerhetskedja.
VAN CLEEF & ARPELS, ring, platina, briljantslipad diamant 3,03 ct, TW(F)/VS2, GLF-certifikat 314956, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VVS, refnr S15303, stl 16,75 mm, vikt 8,7 g, klorna förstärkta.
BVLGARI, armband, Bvlgari Bvlgari, 18K guld, längd 19,8 cm, vikt 24,5 g, etui, ytterkartong.
TIFFANY & CO, collier, Diamonds by the Yard, platina, 15 briljantslipade diamanter 2,70 ctv, ca TW(F-G)/VS, design Elsa Peretti, längd 49 cm, vikt 5,6 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, navettslipade rubiner ca 3,90 ctv, 61 briljantslipade diamanter ca 1,77 ctv, ca W-TCa(H-L)/P, stl 17,5 mm, vikt 7,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, onyx, rubiner ca 85,80 ctv, briljant - och baguetteslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, längd 60 cm, vikt 27,6 g, en diamant är skadad, en diamant saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ljusgrå Tahitipärlor ca 13,5 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 1,96 ctv ca W-TCr(H-I)/P, höjd 2,8 cm, vikt 10,1 g, stift.
BROSCH, platina, cabochonslipad smaragd, dropp-, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, längd 7,8 cm, vikt 17,9 g, sex diamanter skadade.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 cabochonslipade granater, 26 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P1, fem diamanter är skadade, tre diamanter med nagg, höjd 2 cm, vikt 11,1 g, stift och hakar, etui,
CHANEL, ring, Diamond Band Ring, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW(G)/VS1, Frankrike 1990-tal, stl 17 mm, vikt 16,5 g.
DOSA, silver, förgylld, 3 rubiner, varav en skuren, nefrit, filigran, svenska importstämplar, 5x11x6,5 cm, vikt 263,5 g, två rubiner borrade samt med sprickor.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld/silver, åttkant- och gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, 4 carréslipade blå safirer, vikt 9,0 g, inneslutningar når ytan, två diamanter är skadade, etui.
ERIK RÅSTRÖM, ljusstakar, ett par, silver, rund fot, konande stam, signerade, Råströms Silver- O Nysilverfabrik 1965, höjd 18,5 cm, vikt 347,5 g.
MATTHIAS WILLHELM ROTHOFF, nattljusstakar, ett par, silver, Uppsala 1901, höjd 10,5 cm, vikt 350,9 g.
GUSTAF MÖLLENBORG, bordspingla, silver, handtag i form av romersk gudinna, antik, Stockholm 1862, höjd 10,5 cm, vikt 64,7 g.
OLE LYNGGAARD, carmoséring, 18K guld/vitguld, ovalslipad korall, 24 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 19 mm, vikt 13,9 g.
HÄNGE, 18K guld/silver, sockertopsslipad stjärnsafir ca 25,00 ct, 12 rosenslipade diamanter, blå och vit emalj, antik, höjd 2,8 cm, vikt 6,8 g, etui.
ÖRHÄNGEN, platina, 2 rubiner ca 0,40 ctv, 72 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, vikt 4,1 g, stift.