Avslutad | Moderna – Lördag 12 augusti 2017
RING, 18K vitguld, hjärta, svarta briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/P, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.
RING, platina, 22 baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K guld, 1 oval cabochonslipad agat ca 21,52x26,00, Stockholm 1973, stl 19,75 mm, vikt 27,2 g, agat med liten spricka.
ENSTENSRING, 18K guld och vitguld, borstad järnskena, 1 briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/VS, design Smide & Form Stockholm, stl 15,75, vikt 5,2 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, Light Brown-Fancy Brown/VS-SI, Rolf Karlsson, Stockholm, längd 5,3 cm, vikt 10,3 g, ena diamanten har litet nagg på kuletten.
ARMBAND, sterlingsilver, 3 runda fasetterade bergkristall mått 6,0 x 6,2 cm, vikt 42,8 g, Finland, svenska kontrollstämplar, säkerhetskedja.
EVERT GUSTAFSSON, ring, silver, fasetterad bergkristall, stl 17,75 mm, Stockholm 1972, vikt 20,3 g.
ALTON, brosch, silver, cabochonslipad turkos, mått 3,7 x 2,3 cm, Falköping 1967, vikt 9,9 g.
ALTON, hänge, sterlingsilver, cabochonslipad malakit, längd 7,1 cm, Falköping 1972, vikt 21,6 g.
E. GRANIT & CO, ring, sterlingsilver, fasetterad bergkristall, stl 15,5 mm, Finland år 1967, nagg på fasettkant.
ALTON, ring, silver, rund fasetterad bergkristall, stl 17,5 mm, Pege, Falköping 1966, vikt 10,5 g.
RING, silver, dekorativ bård i relief runt kant, grön emalj, stl ca 16,5 mm, vikt 9,4 g, svenska kontrollstämplar, emaljskada.
ALTON, ring, sterlingsilver, cabochonslipad malakit, justerbar stl, Falköping 1973, vikt 12,7 g.
ARMBAND, sterlingsilver, blå emalj, längd 17,8 cm, Norge, svenska kontrollstämplar, vikt 30,8 g.