Avslutad | Moderna – Lördag 12 augusti 2017
BVLGARI, helalliansring, platina, 32 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, TW/VS, stl 16 mm+, vikt 5 g, en platta på insidan.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,51 ct, I(TCr)/VS1, HRD cert 16027296007, mindre briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-CR/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, små sprickor i ringskena.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, platina, briljatslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, kedja 18K vitguld, längd 43,3 cm, vikt 5,3 g. Hänget har försetts med felaktiga engelska stämplar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,8 g.
EFVA ATTLING, ring, 18K vitguld, Half Round & Stars On Side Ring, 42 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 6,2 g, originaletui och box.
ENSTENSRING, 18K vitguld, diamant ca 0,34 ct, ca River(E)/SI, liten kulett, Borås Guldsmedja 1976, stl 16 mm, vikt 2,1 g
RING, 18K vitguld, 9 smaragd-, baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 7,8 g.
RING, 18K vitguld, 7 baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca Cr(J)/P1, gul safir, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter med okänd caratvikt infattade bakom bergkristall, stl 17 mm, vikt 13,2 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 56 prinsesslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift/clips, vikt 5,0 g, en diamant skadad, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, 26 baguetteslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, hjärtan, 104 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/SI-P, stift, vikt 3,3 g, plaststopp.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca Cr-TCa/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, baguette- samt trapetsslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g, 3 diamanter med skador, i övrigt mindre nagg, svaga fattningar.