Avslutad | Moderna – Lördag 12 augusti 2017
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld/ vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,06, W/VS, stift, höjd 3 cm, vikt 22,2 g.
ALTON, armring, 18K guld, hamrad yta, mått 5,8 x 5,0 cm, signerad KE Palmberg, Falköping 1974, vikt 15,9 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, Sweet Drop pavé, 18K svart oxiderat vitguld, 66 svarta diamanter ca 1,98 ctv, höjd 2,3 cm, vikt 5,8 g.
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, serienr C66562, stl 16, ca 5,3 x 4,4 cm, vikt 28,2 g, skruvmejsel, cert, svår att stänga.
CRIVELLI GIOIELLI, örhängen, 18K vitguld, Italien, 200 rosenslipade diamanter totalt ca 14,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, längd 10,5 cm, vikt 26,7 g
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g
RING, 18K vitguld, 5 diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g
RING, 18K vitguld, 5 diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g
RING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca W(H)/VS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv ca W(H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g
ARMBAND, 18K vitguld, 5 ovalslipade ametister ca 2,0 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca W(H)/VS, längd 18 cm, vikt 16,6 g
ENSTENSRING, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 7,6 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, W(H)/IF enligt certifikat IGI F5B28007, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g
WIWEN NILSSON. silver, glasunderlägg, 2 st, silver, Lund 1931, diameter 6,5 cm, vikt 45,8 g, monogram. (d)
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VVS, Annika Bertilsdotter, Stockholm 2011, stl 16 mm, vikt 6,8 g.
EFVA ATTLING, enstensring, Dolce Vita, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(F-G)/VVS, stl 16 mm, vikt 7,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca Ca(M)/SI2, 12 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-TCa(W-J)/VS, Björkmans Guldateljé Ab, Älvsjö 2000, stl 17,5 mm, 11,2 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Love nr 5, 18K guld, Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 12,1 g, slitage, originaletui.