Avslutad | Moderna – Lördag 12 augusti 2017
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, armband, fasetterad rökkvarts 11 mm, längd 17 cm, dobbar, Lås, 18K guld, Rustik, 10,5 mm, vikt 2,8 g, för dobbar, brun sammetspåse. Stencollier, kula stenkulor, 10,40 mm, längd 43 cm, dobbar.
RING, 18K, guld, röktopas, design Odd Magnusson, Visby 1978, vikt ca 35,0 stl, 17,75 mm
CARTIER, armband, 18K vitguld, Love Bracelet, nr IQ1420, stl 17, vikt 33,0 g, skruvmejsel, originaletui och box, påse.
LAPPONIA, collier, sterlingsilver, dumortierite, Finland 1997, längd 45 cm, vikt 13 g, påse.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, längd 3,5 cm, vikt 4,5 g
RING, 18K vitguld, 153 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g
RING, 18K roséguld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/SI-P och bruna/SI-P, nagg, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g
COLLIER, 14K vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ctv, ca TCr(I)/SI1, längd 44 cm, vikt 18,2 g.
Visa varaSmycken Hänge
HÄNGE, 18K vitguld, 1 kuddformad/trappslipad med avskurna hörn, blå topas, ca 9,00 ct, höjd 3 cm, stämplad Jurgen Girgsdies Juvel Guldsmedja, Stockholm 1988, vikt 7,3 g.
RING, 18K vitguld, 22 briljanter ca 2,44 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 25,0 g, kattfotstämpel, 1 dia liten skada.
BVLGARI, hänge/berlock, 18k vitguld, Bvlgari Bvlgari, onyx, längd 2,8 cm, vikt 3,7 g, originaletui och box.
N E FROM, armband, sterlingsilver, längd ca 20 cm, säkerhetskedja, Danmark, vikt 12,3 g.