Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2017
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0 mm, lås i 18K guld med 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 41,5 cm.
RING, 18K guld och vitt guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 6,2 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, 1 ovalslipad safir, 10 gammal och mediumslipade diamanter ca 0,70 ctv ca W-TCr(H-I)/SI-P, Stockholm 1922, stl 19,75+mm, vikt 3,6 g,safir med nagg och inneslutningar som når ytan , nagg på safir, skador på vissa diamanter, slitna fattningar.
RING, 18K guld, 2 rund fasetterade safirer, 1 gammalslipad diamant ca 0,37 ct, ca TCr(I)/SI1, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 cvt, ca W(H)/VS, Ateljé Guld Bros, Stockholm 1996, stl 18,00 mm, vikt 5,4 g, mindre nagg på mittsten.
COLLIER, 21K guld, blåa sten kulor, troligen färgad sodalit, längd 44,0 cm, vikt 49,4 g.
HÄNGE, 18K guld, 1 droppformad blå sten, möjligen färgad sodalit, höjd 4,5 cm, vikt 6,1 g.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 14K guld, 2 färgade lapis lazuli kulor ca 7,9 mm, vikt 2,1 g, stift.
PÄRLCOLLIER, färgade blå och grå barocka sötvattenspärlor, 4 radigt, lås vitmetall. längd ca 45 cm..
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 8,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/SI1, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g
RING, 18K vitguld, safir, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, Stockholm 1962, stl 15,75 mm, vikt 7,5 g, två diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/P1, stl 17,75 mm, vikt 2,1 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,10 ct, enligt gravyr, ca W(H)/VS-SI, stl 16,75+mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,35 ct, ca TCr/SI, stl 15,25 mm, vikt 2,7 g.
ARMBAND, 14K vitguld, 117 briljantslipade diamanter ca 1,17 ctv, ca TCr-TCa/P, längd 19 cm, vikt 13 g.
SCHALINS, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 15+ mm, vikt 4,0 g
2 BROSCHER, och örhängen. silver, förgyllda, silver med emalj, BROSCH silver Ge-Kå smycken,