Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2017
COLLIER, onyx, pärlemor, 2 imitationspärlor, lås i vitmetall, nagg, skador och trasiga stenar.
PÄRLRING, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 5,5-6 mm, stl 13 mm, vikt 3,3 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct, ca TW/VS, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv (en trasig) ca W/VS, stl 21+ mm, vikt 3,4 g.
RING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,18 ct, nagg i rondist, mindre åttkantslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 6,8 g.
ENSTENSRING, 18K, vitguld, vikt 5,7 g briljant 0,25 ctv, ca W/Si, handgjord, Kalling, stl. 18,25 mm
RING, 18K vitguld, 5 plattor med 40 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 11,5 g.
RING, 18K guld, 12 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, Bengt Hallberg, Köping 1996, vikt 7,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld med odlade droppformade sötvattenspärlor 9,5 mm, strängbar krok,
RING, 18K guld, bandagat, stl 15,5 mm, skenan stämplad Poraths, Norrtälje 1948, vikt 8,2 spricka i stenen.