Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2017
RING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g
ÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade barocka grå sötvattenspärlor, vikt 5,1 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K guld, 1 ovalslipad safir ca 3,09 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 19,00 mm, vikt 6,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sövvattenspärlor, ca 5-6 mm, 3-radigt, lås silver och ametister, längd ca 39-40 cm, nagg på den stora ametisten,
ÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade boutonformade sötvattenspärlor 11,5 mm, vikt 3,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor vita rosa och grå, längd 45,5 cm, lås 14K guld.
PÄRLCOLLIER, 2st, 1a: odlade pärlor, ca 3,0-7, 0 mm, 18K guldlås, fröpärlor, ametist, längd 52,8 cm, 2:a två rader odlade pärlor ca 4,2-8,0 mm, silverlås, längd 42,5 cm, totalvikt 51,0 g, båda behöver träsom, silverlåset är trasigt.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor 9,5-10 mm, några är något offround, lås i förgyllt sterling silver, längd 43 cm, knutet.
PÄRLCOLLIER, rosa ovala odlade sötvattenspärlor, längd 44 cm, lås sterlingsilver.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, granater, längd 45 cm, lås silver.