Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2017
ÖRHÄNGEN, 1 par, silver, genombruten blomma, namnstämpel OPI och svenska kontrollstämplar, höjd 5,1 cm, vikt 6 ,9 g, skruv, stav något sned.
CARMOSÉRING, 18K guld, 1 ovalslipad safir, 10 gammal och medium diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr(I)/SI-P, Stockholm 1917, stl 18,75 mm, vikt 2,2 g, några diamanter skadade, safir med nagg och mindre skador, slitna fattningar.
SYSKONRING, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 6,6-7,10 mm, Stockholm 1919, stl 18,50+ mm, vikt 3,7 g, 1 pärla senare fattad, limrester.
RING, 14K vitguld, 72 trapetsslipade diamanter ca 0,70 ctv ca TCr-Cr(I-J)/SI-P, svensk kontrollstämpel, stl 17,25 mm, vikt 8,0 g, några diamanter skadade.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, arbetad yta, Alton, Falköping 1968, längd 1,9 cm, vikt 16,1 g.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld, hjärta, 2 runda cabochonslipade turkoser, höjd 1,2 cm, vikt 1,8 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 5,3 mm, vikt 2,4 g, stift, 1 pärla skadad.
COLLIER, 18K guld, tvinnad länk, Italien, svensk importstämpel, längd 61,5 cm, vikt 55,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 16,00 mm, vikt 2,7 g.
EFVA ATTLING, manchettknappar, 1 par, sterlingsilver, längd 2,0 cm, vikt 11,8 g.
SUPKALK 3 st, silver, invändigt förgylld, otydliga svenska stämplar, 1 möjligen 1791, höjd 11-11,8 cm, vikt 120,9 g, bucklor, 1 med bristning.
TUMBLARE, silver, invändigt förgylld, otydlig svensk stämpel, 17/1800 tal, vikt 16,8 g skador, lagningar, bucklor.
SALTKAR, silver, blå glasinlägg, klo och klot fötter, svensk importstämpel, höjd 14,5 cm, totalvikt 175,9 g, skador, lagning.
BROSCH, minst 8K guld, genombruten stjärna, rosenslipade diamanter, längd 3,3 cm, vikt 7,9 g, några diamanter skadade, tennlödningar, senare ditsatt nål.
RING, 14K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 19,00 mm, vikt 2,4 g, några slitna klor.