421 - 440 av 570
1...212223...29 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2017

Klubbad för

SKED, silver, Malmö 1865, längd 15,2 cm, vikt 14,9 g.

200 kr

Utrop: 250 kr

JOHAN ADOLF SESEMAN, tumlare, silver, driven blad och lövdekor, Arboga, verksam 1819-1846, höjd 3,1 cm, diameter 7,2 cm, vikt 42,6 g, mindre bucklor, slitage pga ålder.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

COLLIER och ÖRHÄNGEN, 1 par, silver, paste, 1900-talets första hälft, svensk importstämpel , längd collier 37,1 cm, höjd örhänge 1,6 cm, totalvikt 25,2 g, örhänge med skruv, etui.

550 kr

Utrop: 450 kr

ARMBAND, "jordgubbskvarts", 14 mm kulor, stretchband, vikt 58,9 g.

Utrop: 900 kr

ARMBAND, labradoritkulor 13,8 mm, stretchband, vikt 58,4 g.

Utrop: 900 kr

ARMBAND, rodokrosit, ca 12 mm kulor, stretchband, vikt 51,6 g.

Utrop: 1 100 kr

PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, ca 9,5-10 mm, längd ca 126 cm.

500 kr

Utrop: 350 kr

RING, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 3 700 kr

COLLIER, lila färgad agat, längd 45 cm, lås vitmetall.

250 kr

Utrop: 300 kr

PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, ca 14-16 mm, längd 44 cm, lås vitmetall.

3 100 kr

Utrop: 2 500 kr

COLLIER, brun/blå kulor ca 12 mm, längd ca 116 cm.

250 kr

Utrop: 300 kr

PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor, ca 8,80 x 7,07 mm tigeröga, kulor vitmetall, lås sterlingsilver, längd 44 cm.

200 kr

Utrop: 250 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, odlade rosa buttonformade sötvattenspärlor, ca 10,5 mm, sterlingsilver, vikt 2,6 g.

200 kr

Utrop: 250 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 1 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljant 0,26 ct enl gravyr, ca TCr(I)/VS, stl 18,00 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCr(I)/VS-SI, stl 17,25mm, vikt 1,7 g.

1 900 kr

Utrop: 2 100 kr

BROSCH, silver, löv, formgivare möjligen Edvin Jacobsen för Anton Michelsen, Köpenhamn, 1900-talets mitt, svensk importstämpel, längd 9,0 cm, vikt 16,2 g.

400 kr

Utrop: 450 kr

SÅSSLEV, silver, delvis förgylld, räfflat handtag, Magnus Dahlqvist, Stockholm 1821, vikt 43,8 g, mindre bucklor, bristning i handtag.

600 kr

Utrop: 350 kr

RING, 14K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca W-TCr(H-I)/SI-P, svensk importstämpel, stl 18,00 mm, vikt 2,7 g, behöver omrodinieras.

500 kr

Utrop: 600 kr

BROSCH, 18K guld, löv, J. Engelberth Torsk, eftr, Stockholm 1861, höjd 5,5 cm, vikt 10,1 g, mindre bucklor/nagg.

Utrop: 3 500 kr