Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2017
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, manschetter och fot med pärlbård, formgivare Eric Löfman, Mema, Lidköping 1992, höjd 16,0 cm, vikt 473,8 g, fyllda.
HÄNGE, 18K guld, 1 trappslipad bergkristall, Stockholm möjligen 1946, med senare ring och stavlänk, ängd 45,0 cm, vikt 17,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld, 1 mediumslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI2, stl 16,00 mm, vikt 2,7 g, något slitna fattningar.
RING, 18K vitguld, 8 gammalslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI-P, Stockholm 1959, stl 15,00 mm, vikt 3,3 g, liten skada och hålighet på krona, nagg på fasetterade kanter, storleksförändrad ringskena.
RING, platina, 1 trappslipad syntetisk saifr, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, 1900-talets första hälft, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, något slitna fattningar.
BÄGARE, silver, 1700-tals stil, Gab, Stockholm 1940, höjd 19,5 cm, vikt 431,4 g, mindre bucklor.
CG HALLBERG, bägare, silver, konisk form med gondronnerad fot, Stockholm 1924, höjd 18,5 cm, vikt 88,4 g.
MATSILVER, 20 delar, Rosenholm, silver, 11 bordsgafflar, 9 bordsskedar, formgivare Jacob Ängman 1932, Gab, Eskilstuna 1991/92, vikt 775,2 g.
DIAMANT, briljantslipad 0,46 ct, ca TCa(K)/SI2, inverterad natural (naturlig hålighet på rondisten), litet nagg på kuletten, stark fluorescens.
BÄGARE, 12 st, silver, invändigt förgyllda, Leveque Orfevrerie Fecamp, Fransk stämpel, höjd 3,1 cm, vikt 145,2 g, originaletui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7-7,5 mm, off round, 2-radigt, lås i 18K guld, mabépärla, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, 3-radigt, längd ca 43 cm, lås silver.
PÄRLCOLLIER, rosa och krämfärgade odlade sötvattenspärlor, 3-radigt, längd ca 48 cm.