401 - 420 av 570
1...202122...29 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2017

Klubbad för

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, manschetter och fot med pärlbård, formgivare Eric Löfman, Mema, Lidköping 1992, höjd 16,0 cm, vikt 473,8 g, fyllda.

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K guld, stl 16,25 mm, vikt 2 g, skev.

Utrop: 650 kr

HÄNGE, 18K guld, 1 trappslipad bergkristall, Stockholm möjligen 1946, med senare ring och stavlänk, ängd 45,0 cm, vikt 17,0 g.

2 700 kr

Utrop: 1 700 kr

ENSTENSRING, 18K guld, 1 mediumslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI2, stl 16,00 mm, vikt 2,7 g, något slitna fattningar.

Utrop: 1 700 kr

RING, 18K vitguld, 8 gammalslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI-P, Stockholm 1959, stl 15,00 mm, vikt 3,3 g, liten skada och hålighet på krona, nagg på fasetterade kanter, storleksförändrad ringskena.

Utrop: 1 700 kr

RING, platina, 1 trappslipad syntetisk saifr, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, 1900-talets första hälft, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, något slitna fattningar.

1 900 kr

Utrop: 1 700 kr

BÄGARE, silver, 1700-tals stil, Gab, Stockholm 1940, höjd 19,5 cm, vikt 431,4 g, mindre bucklor.

Utrop: 1 900 kr

CG HALLBERG, bägare, silver, konisk form med gondronnerad fot, Stockholm 1924, höjd 18,5 cm, vikt 88,4 g.

400 kr

Utrop: 400 kr

MATSILVER, 20 delar, Rosenholm, silver, 11 bordsgafflar, 9 bordsskedar, formgivare Jacob Ängman 1932, Gab, Eskilstuna 1991/92, vikt 775,2 g.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,46 ct, ca TCa(K)/SI2, inverterad natural (naturlig hålighet på rondisten), litet nagg på kuletten, stark fluorescens.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,67 ct, ca TCr(I)/P2, naturaler på rondisten.

Utrop: 6 900 kr

BÄGARE, 12 st, silver, invändigt förgyllda, Leveque Orfevrerie Fecamp, Fransk stämpel, höjd 3,1 cm, vikt 145,2 g, originaletui.

850 kr

Utrop: 650 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,37 ct, ca TCa(L), P2, mjölkig.

600 kr

Utrop: 700 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7-7,5 mm, off round, 2-radigt, lås i 18K guld, mabépärla, längd 45 cm.

Utrop: 2 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, 3-radigt, längd ca 43 cm, lås silver.

275 kr

Utrop: 300 kr

PÄRLCOLLIER, rosa och krämfärgade odlade sötvattenspärlor, 3-radigt, längd ca 48 cm.

250 kr

Utrop: 300 kr

RING, 14K guld, gröna stenar, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 1 300 kr

RING, 18K guld, odlad pärla, vita stenar, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 700 kr

10 SAMESKEDAR, silver/förgyllt silver, Sverige 1960-70 tal, vikt 132,1 g.

600 kr

Utrop: 650 kr

SÅSSLEV, silver, invändigt förgylld, trä, Sverige 1856, längd 20,5 cm, vikt 28 g.

Utrop: 300 kr