Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2017
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,27 ctv, ca TW(G)/VS, stl 20 mm, vikt 4,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld, 1 briljantslipad diamant 0,44 ct enligt gravyr, ca W-TCr(H-I)/P, stl 16,00+ mm, vikt 2,7 g, diamanten mjölkig.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 19 mm, vikt 4,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,29 ct, ca Cr-TCa(J-K)/P, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct, ca W(H)/P, stl 15,5 mm, vikt 1,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld, 3 prinsesslipade diamanter samt 30 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, grön turmalin ca 3,70 ct, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g, nagg på turmalinens underdel.
HÄNGE, snidad örn i ljusgrön B-jade 5,2 x 3,5 cm, ögla och fäste i 18K guld, vikt 10,4 g.
HÄNGE, 14K vitguld, B-jade och 2 akvamariner (den ena lite skadad i ett hörn), vikt 6,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, 1 medelslipad diamant ca 0,11 ct, ca TCr(I)/VS, stl 15,75+ mm, vikt 1,9 g, slitage på klor.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,30 ct enligt gravyr, TW(G)/VS1, stl 17,75, vikt 3,3 g, sten lös i fattning.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 medelslipade diamanter ca 0,28 ctv, W-CR(H-J/SI-P, vikt 2,3 g, två stenar med mindre nagg på rondisten, behov av rodinering.
RING, 18K guld, 1 rundslipad citrin ca 9,00 ct, stl 15 mm, vikt 5,8 g, klor i behov av justering.
PÄRLCOLLIER, 3 rader, odlade barocka sötvattenspärlor, lås i förgylld metall, längd 42 cm.