Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2017
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade south sea pärlor ca 15,4x14,3 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-TCr/SI, vikt 12,2 g.
Visa varaSmycken Pärlörhängen
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 odlade south sea pärlor ca 12,2x11 mm, droppformade, briljanter ca 0,17 ctv, huggies, vikt 7,2 g.
Visa varaSmycken Pärlörhängen
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 odlade south sea pärlor ca 13 mm, rosa safirer ca 1,50 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, stift/clips, vikt 12,0 g.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljanter 0,31 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 2,7 g.
STJÄRNRINGEN, enstensörhänge, 1 par, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, Hugo Strömdahl, vikt 1,4 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,41 ct, enligt gravyr, ca W(H)/SI1, G.Dahlgren & Co, Malmö 1979, stl 17,50 mm, vikt 3,1 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor, 5 - 5,25 mm, lås i 14K guld med odlad pärla och grön agat, längd 40,5 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, onyx och korall, 2 briljantsliapde diamanter ca 0,06 ctv, höjd 5,5 cm vikt 7,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformad sötvattenspärlor, ca 14,8 x 11,5 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stift, höjd 3,7 cm, 6,9 g, snurrebussar i silver.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade sötvattenspärlor ca 16 - 12 mm, 2 briljantslipade diamanter 0,02 ctv, stift, höjd 3,8 cm, vikt 7,1 g.
RING, 18K guld, 3 rundslipade syntetiska rubiner, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca 1940-tal, stl 16,50 mm, vikt 5,0 g, nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 odlade golden south sea pärlor ca 11,3 mm, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, längd 3,5 cm, vikt 6,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 odlade south sea pärlor ca 12 mm, 6 briljanter ca 0,06 ctv, krokar, vikt 6,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor (möjligen south sea) ca 12,9-13,1 mm, 8 smaragder ca 1,19 ctv, briljanter ca 0,30 ctv, huggies, vikt 9,4 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 6,6 g.