Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2017
LUKTDOSA, silver, delvis förgylld, dekor av rocailler och fiskfjäll, på locket en fågel, ostämplad, höjd 8,5 g, vikt 53,2 g, gångjärn skadat, lock stängs ej helt.
RING, 18K guld/silver, ovalslipad turmalin, rosenslipade diamanter, 1934, vikt 5,9 g, stl 18 mm+, nagg, sten något lös i fattning.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca W(H)/ VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, antikslipad diamant, oregelbunden form, ca 0,75 ct, ca Cr(J)/tydliga inneslutningar, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g, skador på rondisten.
RING, 18K guld/silver, 1 briljant- och gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, 6 rosenslipade diamanter, tidigt 1900-tal, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,12 ct, ca W(H)/VS, mindre brilj ca 0,13 ctv, längd 45 cm, vikt 2,4 g.
HÄNGE, 18K guld, kors, rosa korall, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, höjd 9,0 cm, vikt 28,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, 1 droppformad odlad sötvattenspärla ca 11,8 mm, 4 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, caTW-W/VS, längd 44,5 cm, vikt 6,7 g, kedja i platina, tennlagningar.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K vitguld, 2 droppformade odlade pärlor ca 9,8 mm, varav 1 av grå ton, 6 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca W/SI- P, höjd 2,0 cm, vikt 6,0 g, skruv med säkerhetskrokar, diamanter är skadade.
HÄNGE, 18K guld, kors, 33 briljant- och navetteslipade diamanter ca1,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 4,2 cm, vikt 8,2 g, 3 diamanter skadade.
BETICKSERVIS, 66 delar, silver, Chippendale-stil, 6 matskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 dessertskedar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, Erik Ekstrand Otto Larssons Eftr Landskrona 1950/60-tal, vikt 2334,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 215 briljantslipade diamanter ca 2,36 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 10,1 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,78 ctv, ca TW-TCr/ VS, längd 19 cm, vikt 8,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 svarta diamanter ca 0,44 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCa/VS vikt 3,4 g, stift, en diamant skadad.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
Smycken Pärlarmband
ARMBAND, 18K vitguld, odlade pärlor ca 8,8-9,2 mm, G Dahlgren Malmö 1946, längd 20 cm, vikt 14,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,66 ct enligt gravyr, ca TCa/VS, Örn Göteborg 1977, stl 17 mm, vikt 3,5 g.