Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2017
ALLIANSRING, 18K, guld, vikt 2,6 g 7 briljanter 0,35 ctv. ca TW/VS, gravyr stl. 16,0 mm
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,55 ct ca TCr/VS1, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,0 g, slipningen av huvudstenen är något hög så stenen ser lite mindre ut än 0,55 ct brukar göra.
RING, 18K vitguld, 30 briljanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 5,5 g, gravyr.
GÛBELIN, manschettknappar, 1 par, 18K vitguld, 2 ovalslipade bruna safirer, signerade, höjd 2,5 cm, vikt 31,4 g.
BROSCH, 18K guld, påfågel, polykrom emalj, längd 4,5 cm, vikt 20,3 g, mindre skada på emalj.
BROSCH, 18K guld, skalbagge, polykrom emalj, svensk importstämpel, längd 2,2 cm, vikt 7,2 g, skada på emalj.
S EGGER, alliansring, 18K vitguld 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/VS, Stockholm 1973, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, äldre kuddslipad diamant 1,12 ct, TW(G)/SI2, HRD certifikat 15035303002, 6 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade pärlor, ca 7,9-8,3 mm, med 18K vitguldlås, 12 åttkantslipade diamanter ca 0, 24 ctv, 1 odlad pärla ca 4,7 mm, längd kortaste raden 42,1 cm, vikt 79,2 g, lås med plats för en extra rad, etui.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravr, ca W/VS, Gustaf Dahlgren Malmö1996, Stl 17,5 mm, vikt 3,0 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 18 briljanter ca 1,10 ctv, ca W-CR/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 29,3 g, säkerhetskedja, 4 diamanter skadade, 2 diamanter med nagg.
GUSTAF MÖLLENBORG, karott, silver, svarvat handtag i ebenholtz, cylindrisk, graverat monogram LB med grevlig krona, Stockholm 1867, höjd 7 cm, vikt 998,9 g, spricka i trähandtag.
RING, 18K vitguld, 1 ovalslipad blå safir, 2 rund fasetterade gula/oranga safirer, Fransk stämpel, stl 15,75 m vikt 15,7 g, nagg, behöver omrodieras.
Visa varaSmycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca Cr(J)/VS, vikt 3,1 g, stift, en diamant med skada på rondistens undersida.