Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2017
BROSCH, 18K guld, snäckskalscamé,antik, G A Cedergren, Stockholm år 1852, mått 6,0 x 4,6 cm, nål ej guld, sprickor i camén.
RING, 18K guld, rosa/vit snidad korall i form av en ros, stl 16,5 mm. vikt 6,9 g, nagg.
BROSCH, 14K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, 10 grå och vita odlade pärlor ca 2,75 mm- 6,40 mm, diameter ca 3,5 cm, vikt 8,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 9,70 mm barockformade, lås i 18K guld, längd 40 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W-TCr/VS, vikt 1,7 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 82 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, vikt 3,6 g, huggies.
RING, 18K guld, 29 briljanter ca 1,25 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, stl15,75 mm, vikt 10,4 g, storleksminskad via skeninlägg.
RING, 18K guld, 29 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, Nyströms Guld Stockholm 1985, stl 16,5 mm, vikt 11,2 g.
RING, 18K guld, rubin ca 0,30 ct, slitna fasettkanter, 36 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, stl 17,75 mm, vikt 11,0 g.
RING, 18K guld, blomma, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 7,2 g.
BROSCH, silver, cabochonslipad granit, Finland, Åbo år 1981, svenk import, mått 4,5 x 3,2 cm, vikt 16,7 g.
RING, 18K guld, fasetterad ametist ca 3,70 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr/VS-SI, Martin Elmblad, år 1957, stl 15,5+ mm, vikt 6,2 g, ametisten har slitna fasettkanter och repor i bordet.
RING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, svensk import, en diamant har skadad kulett och nagg i rondist, en diamant sitter snett i fattningen.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,68 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr/VS, stl 15,75 mm, vikt 4,0 g, safiren har nagg i rondisten.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TCr/VS, Carlman, Stockholm år 1900, håligheter i kronan på en diamant, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 1,9 g.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 mediumslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/VS-P, Dahlgren & Co, Malmö år 1927, stl 16,5+ mm, vikt 2,3 g, mittstenen nagg i rondist.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, 140 briljantslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca W(H)/VVS-VS, clips, vikt 11,3 g, en diamant saknas.