61 - 80 av 383
1...345...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2017

Klubbad för

ARMBAND, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW(G)/VS, längd 18 cm, vikt 24,3 g.

8 300 kr

Utrop: 7 500 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,66 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Göteborg 1957, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g, en diamant med planslipad kulett.

Utrop: 8 500 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 10 800 kr

RING, 18K vitguld, blå topas, ca 1,60 ct, 2 droppslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g.

8 500 kr

Utrop: 9 500 kr

RING, 18K vitguld, rosa turmalin ca 0,60 ct, 128 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, stl 17 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 7 400 kr

RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW-TCr/VS, Leif Carlsson, Mölndal år 2005, stl 19,75 mm, vikt 11,3 g.

Utrop: 13 800 kr

HELENA SKOLLING, ring, 18K vitguld, 25 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-CA/VS-SI, 2 runda fasetterade rubiner ca 0,10 ctv och 42 runda fasetterade blå safirer ca 0,48 ctv, stl ca 16,75 mm, Stockholm år 2003, vikt 12,6 g, en diamant och en safir är skadade, nagg, gravyr.

Utrop: 17 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, 113 briljantslipade diamanter ca 10,20 ctv, ca TW-CR/SI-P, längd 41 cm, vikt 37,5 g, svensk importstämpel på låset, ett par stenar är skadade.

Utrop: 84 000 kr

Ädelstenar Övrigt

DIASPOR, 19,03 ct, droppslipad, svag färgväxling från ljusgrön till ljusrosa, inneslutningar.

Utrop: 2 300 kr

COLLIER, 4 radigt, röd korall, 14K guldlås, 3 fröpärlor, Nederländerna, 1900-talets första hälft, längd kortaste raden 44,0 cm, vikt 34,6 g, med säkerhetskedja, nagg och sprickor på korallen.

3 600 kr

Utrop: 3 500 kr

RING, 14K guld, 1 oval cabochonslipad röd korall, Nederländerna, 1900-talets första hälft, stl 16,50 mm, vikt 3,4 g.

1 600 kr

Utrop: 700 kr

ARMBAND, 3 rader, röd korall, 14K guldlås, 1 oval cabochonslipad röd koral, Nederländerna 1814-1906, vikt 15,9 g, lagningar, säkerhetskedja.

4 100 kr

Utrop: 2 000 kr

BROSCH, 14K guld, snidad lavakamé, föreställande Bacchus/Dionysos, Nederländerna 1853-1906, höjd 3,1 cm, vikt 6,2 g, lagning.

1 100 kr

Utrop: 700 kr

RING, 18K vitguld, blå safir ca 2,08 ct, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K guld, rökkvarts ca 7,00 ct, stl 18,25 mm, vikt 13,5 g, gravyr.

Utrop: 1 800 kr

RING, 14K guld, citrin ca 8 ct, rysk stämpel, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g.

800 kr

Utrop: 800 kr

RING, 18K guld, citrin ca 36,00 ct, stl 17,25 mm, vikt 11,9 g, mycket små nagg, ngt lös.

1 700 kr

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K guld, 5 citriner ca 1,75 ctv, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, blå safir ca 0,50 ct, 9 gammalslipade diamanter samt en briljantslipad diamant ca 0,70 ctv, ca W-TCa/VS-SI, Finland 1945, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,96 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, längd 7,5 cm, vikt 16,1 g.

Utrop: 45 000 kr