Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2017
ARMBAND, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW(G)/VS, längd 18 cm, vikt 24,3 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,66 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Göteborg 1957, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g, en diamant med planslipad kulett.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, blå topas, ca 1,60 ct, 2 droppslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, rosa turmalin ca 0,60 ct, 128 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, stl 17 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW-TCr/VS, Leif Carlsson, Mölndal år 2005, stl 19,75 mm, vikt 11,3 g.
HELENA SKOLLING, ring, 18K vitguld, 25 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-CA/VS-SI, 2 runda fasetterade rubiner ca 0,10 ctv och 42 runda fasetterade blå safirer ca 0,48 ctv, stl ca 16,75 mm, Stockholm år 2003, vikt 12,6 g, en diamant och en safir är skadade, nagg, gravyr.
COLLIER, 18K vitguld, 113 briljantslipade diamanter ca 10,20 ctv, ca TW-CR/SI-P, längd 41 cm, vikt 37,5 g, svensk importstämpel på låset, ett par stenar är skadade.
Ädelstenar Övrigt
DIASPOR, 19,03 ct, droppslipad, svag färgväxling från ljusgrön till ljusrosa, inneslutningar.
COLLIER, 4 radigt, röd korall, 14K guldlås, 3 fröpärlor, Nederländerna, 1900-talets första hälft, längd kortaste raden 44,0 cm, vikt 34,6 g, med säkerhetskedja, nagg och sprickor på korallen.
RING, 14K guld, 1 oval cabochonslipad röd korall, Nederländerna, 1900-talets första hälft, stl 16,50 mm, vikt 3,4 g.
ARMBAND, 3 rader, röd korall, 14K guldlås, 1 oval cabochonslipad röd koral, Nederländerna 1814-1906, vikt 15,9 g, lagningar, säkerhetskedja.
BROSCH, 14K guld, snidad lavakamé, föreställande Bacchus/Dionysos, Nederländerna 1853-1906, höjd 3,1 cm, vikt 6,2 g, lagning.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 2,08 ct, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K guld, citrin ca 36,00 ct, stl 17,25 mm, vikt 11,9 g, mycket små nagg, ngt lös.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, blå safir ca 0,50 ct, 9 gammalslipade diamanter samt en briljantslipad diamant ca 0,70 ctv, ca W-TCa/VS-SI, Finland 1945, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.