Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2017
RING, 18K vitguld, blå safirer ca 1,40 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv ca TCr-TCa/P1, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 17 briljanter ca 0,45 ctv ca W-Cr/VS-SI, längd 19 mm, vikt 42,2 g.
CARMOSÉRING, platina, ovalslipad safir ca 3,5 ct, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, vikt 4,3 g, uppklippt skena, safiren med skada.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 1 kuddslipad blå safir med lila ton 0,92 ct, enligt gravyr, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca Cr-TCa (J-L)/VS, Stockholm1974, stl 17,25 mm, safir med nagg och mindre skada på rondist, slitna klor och fattningar.
Silver Kaffeservis
HALLBERGS, kaffeservis 4 delar, Silver, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål med tång (Markströms), Stockholm 1934, vikt 964,9 g.
HÄNGE, 18K guld, spindel, 1 rund fasetterad blå sten, möjligen syntetisk safir, 1 odlad barockpärla, Malmö 1920, höjd 2,8 cm, vikt 2,4 .
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipadediamanter ca 0,85 ctv, ca W-CR/ SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.
MEDALJONG, 18K guld, 13 fröpärlor, höjd ca 4,3 cm, vikt 9,1 g, öppningsbart, ena raminlägget för foto saknas.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad och 2 mediumslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W(H)/VS-SI1, stl 17 mm, vikt 2,6 g, en sten skadad, behov av rodinering.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade/ åttkantsslipade diamanter 0,51 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 18,5 m, vikt 4,1 g, synlig lagning, behov av rodinering.
RING, 18K guld/vitguld, ca 86 briljanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,5+ mm, vikt 6,6 g.
BROSCH, 18K vitguld, 36 briljant- och 6 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, längd 4,7 cm, vikt 5,2 g.
CARMOSÉRING, 18K rodierat guld blå safir 3,39 ct samt 12 briljantslipade diamanter 0,55 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/VS-SI, H.W. Landelius, Stockholm 1965, stl 18,75 mm, vikt 8,8 g, mindre skada/nagg vid safirens rondist, i behov av omrodinering.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 blå safirer ca 1,06 ctv, 48 briljanter ca 0,53 ctv, ca W-TCr/VS, stift, vikt 2,7 g.
RING, 18K guld/rodierat guld, 11 briljanter ca 0,43 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 10,8 g, Bo Dolk, Stockholm 1997.
ARMBAND, 18K vitguld, 195 briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 5,06 ctv enligt gravyr, ca W-TCr(H-I)/VS, säkerhetskedja, längd ca 17,5 cm, vikt 34,4 g, ett fåtal diamanter med nagg.
BROSCH, 14K vitguld, 65 diamanter ca 2,30 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, längd 5 cm, vikt 13,5 g.