341 - 360 av 383
1...17181920 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2017

Klubbad för

RING, 18K, 3 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 13,3 g.

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K guld, ovalslipad smaragd, 22 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 2 700 kr

RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter 1,19 ctv enligt gravyr, ca TW-W/ VVS-SI, stl 16,5 mm+, vikt 4,2 g.

8 500 kr

Utrop: 7 900 kr

DIAMANT, briljantslipad, 3,20 ct, ca Cape(N)/VS2, medelstor kulett.

Utrop: 108 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 3,42 ct, TCr(I)/VVS2-VS1, aningen ojämn rundhet.

Utrop: 240 000 kr

Ädelstenar Granater

MANDARINGRANATER, 4 st, 4,63 ct totalt, runda fasetterade, (spessartitgranater från Namibia).

Utrop: 5 600 kr

RING, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/SI, Stockholm 1950-tal, stl 17,5 mm+, vikt 3,5 g.

Utrop: 5 500 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca W/SI stl 17,25 mm, vikt 3 g.

Utrop: 2 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/rodinerat guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 7,2 g, clips/stift.

6 500 kr

Utrop: 7 100 kr

RING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 2,03 ct, ca K(TCa)/P1, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, stl 18,5+ mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 54 000 kr

PÄRLCOLLIER, South Sea pärlor (30 st) doserade 12 - 14 mm, odlade, längd 47 cm, silverlås, vikt 100 g.

Utrop: 29 000 kr

BROSCH, 18K guld/silver, 37 gammal- och rosenslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca W-TCa/VS-SI, svart emalj, fem hängande kläppar, 1800-talets andra hälft, mått 4,0x10,8 cm, vikt 37,7 g, senare nål, eventuellt senare delar.

Utrop: 17 200 kr

HÄNGE, 18K guld, 1 fröpärla, 1 ovalslipad akvamarin ca 1,80 ct, G.Dalhlgren, Malmö 1918, höjd 2,8 cm, vikt 1,6 g.

2 500 kr

Utrop: 2 000 kr

ATELIER BORGILA, bägare, sterlingsilver, Stockholm 1970, höjd 7,0 cm, vikt 168,5 g, buckla.

650 kr

Utrop: 600 kr

STJÄRNRINGEN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,43 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.

7 500 kr

Utrop: 8 600 kr

RING, 18K vitguld, baguette- samt briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 8 500 kr

CARMOSÉRING, platina, safir ca 1,10 ct, 16 antikslipade, gammalslipade eller åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W-TCa/SI (en P) med mindre skador, lagning, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.

4 200 kr

Utrop: 4 800 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI1-SI2, Gunnar Alp, Stockholm 1965, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g, något slitna klor, 2 av stenarna med mindre nagg vid kuletterna.

Utrop: 10 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.

5 200 kr

Utrop: 5 900 kr

BROSCH, silver/14K guld, rosenslipad diamant ca 1,80 ct, ca 12 x 9 mm, gulbrun med skador på rondisten.

Utrop: 11 400 kr