Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2017
RING, 18K, 3 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 13,3 g.
RING, 18K guld, ovalslipad smaragd, 22 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter 1,19 ctv enligt gravyr, ca TW-W/ VVS-SI, stl 16,5 mm+, vikt 4,2 g.
Ädelstenar Granater
MANDARINGRANATER, 4 st, 4,63 ct totalt, runda fasetterade, (spessartitgranater från Namibia).
RING, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/SI, Stockholm 1950-tal, stl 17,5 mm+, vikt 3,5 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca W/SI stl 17,25 mm, vikt 3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/rodinerat guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 7,2 g, clips/stift.
RING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 2,03 ct, ca K(TCa)/P1, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, stl 18,5+ mm, vikt 4,6 g.
PÄRLCOLLIER, South Sea pärlor (30 st) doserade 12 - 14 mm, odlade, längd 47 cm, silverlås, vikt 100 g.
BROSCH, 18K guld/silver, 37 gammal- och rosenslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca W-TCa/VS-SI, svart emalj, fem hängande kläppar, 1800-talets andra hälft, mått 4,0x10,8 cm, vikt 37,7 g, senare nål, eventuellt senare delar.
HÄNGE, 18K guld, 1 fröpärla, 1 ovalslipad akvamarin ca 1,80 ct, G.Dalhlgren, Malmö 1918, höjd 2,8 cm, vikt 1,6 g.
ATELIER BORGILA, bägare, sterlingsilver, Stockholm 1970, höjd 7,0 cm, vikt 168,5 g, buckla.
STJÄRNRINGEN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,43 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, baguette- samt briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,6 g.
CARMOSÉRING, platina, safir ca 1,10 ct, 16 antikslipade, gammalslipade eller åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W-TCa/SI (en P) med mindre skador, lagning, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI1-SI2, Gunnar Alp, Stockholm 1965, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g, något slitna klor, 2 av stenarna med mindre nagg vid kuletterna.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.