Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2017
MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, pärlemor, odlade pärlor 6,75 mm, längd 1,5 cm, vikt 10,3 g.
BROSCH, 18K guld, 99 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cape/VS-P, cykel, längd 3,8 cm, vikt 7,7 g.
HÄNGE, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W-TCr/SI, kors, 3 x 2,1 cm, vikt 4,5 g, stenarna sitter något löst.
RING, 18K vitguld, ametist, 21 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 7,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 1 rund cabochonslipad smaragd, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P, Stockholm 161, stl 16,25 mm, vikt 6,3 g, smaragd med hack och inneslutningar som når ytan, 1 diamant med inneslutning som når ytan, ringskena något sned.
ELON ARENHILL, syskonring, 18K vitguld, 2 medium och briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCr(I)/SI, stl 16,50 mm, vikt 3,3 g
RING, 14K guld/silver, 1 ovalslipad ljusgrön turmalin ca 1,90 ct, 4 gammalslipade och antikslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TC r(I)/SI-P, 1900-talets början, stl 15,25 mm, vikt 3,7 g, ytrepa på krona, nagg och nötta fasetterade kanter.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad rosa safir ca 0,65 ct, 8 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-CR/VS-SI, stl 17,25 mm, stämplad Sverige år 1962, vikt 2,4 g, safiren har nagg och slitna fasettkanter, en diamant har skada i kronan och en diamant har mindre skada i rondist.
RING, 18K guld, 6 antikslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca Cr(J-K)/SI-P, Stockholm 1905, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g, slitna fattningar, mindre skador på diamanter.
BROSCH, 18K guld, 2 kuddslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, Stoclholm 1950, längd 3,5 cm, vikt 4,1 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS, Schöttle & Co, Norrköping 1982, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g.
HÄNGE, 14K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca CR-TCa/SI, längd 3 cm, vikt 4,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 2,10 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 65 briljanter ca 3,38 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 8,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljanter ca 2,16 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 8,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 85 briljanter ca1,75 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 6,4 g.
RING, 20K guld, 3 bruna briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca P, stl 18,5 mm, vikt 7,6 g, gravyr.
DIAMAT, prinsesslipad, 1,02 ct, TW(G)/VS1, GIA inskription på rondisten 2171833387, stenkuvert.