Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2017
PÄRLCOLLIER,cm Pärlcollier, vita och gula något off-round south-sea pärlor ca 11- 12,8 mm, längd ca 46 cm, runt lås i 18K guld med några små dia, vikt 86,5 g. guldringar 18 K
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,70 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18,25+ mm, Göteborg 1984, vikt 4,4 g.
BROSCH, 18K guld, vit och blå emalj, sliten emalj, tennlagningar, Carl Otto Zetterberg, Stockholm 1845, vikt 6 gram.
COLLIER, sterling silver, blå safirer, orange granater och citriner, längd 48,5 cm, vikt 45,1 g.
LORDRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca H(W)/VS, stl 17,75 mm, vikt 7,5 g.
COLLIER, sterling silver, blå safirer, orange granater och citriner, längd 45 cm, vikt 50,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor, 24 briljanter ca 2,40 ctv ca W/VS-SI, vikt 7,1 g, stift.
ARMBAND, 14K guld, ovalslipad ametist ca 13,5 ct, 3 rosenslipade diamanter (den 4:e saknas), längd 20,5 cm, vikt 37,7 g.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,32 ct ca TW-W/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,4 g, inga stämplar.
RING, 18K vitguld, 16 prinsess- och 26 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 13,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, Göteborg 1965, vikt 2,8 g.
RING, 18K guld, akvamarin ca 2,70 ct, Anderssons Guldsmedsverkstad, Stockholm 1957, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g, någt lös i fattningen
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,07 ct enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VVS2, Guld & Juvelateljén Stig Johansson, Göteborg 1977, stl 16 mm, vikt 4,3 g.