Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2017
RING, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60+2x0,45 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI, stl 17,25 mm, mindre diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 9,3 g, en diamant med mindre skada.
BROSCH, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/VS, åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, vikt 7,5 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,25 ct, skadad, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-TCa/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
RING, 14K vitguld, 3 smaragder ca 0,50 ctv, 17 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCr/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g.
HÄNGE/KRUCIFIX, 18K guld, 3,4 x 2,1 cm, 12 briljanter ca 0,07 ctv, ca TCr-Cr/P, vikt 4,0 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 5,8 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 42 cm, vikt 8,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 möjligen odlade sötvattenspärlor ca 15 mm, blå safirer ca 4,16 ctv, briljant- samt trapetsslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stift/clips, vikt 17,3 g, 4 trapetsslipade diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, citrin, 48 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, stl 18 mm, vikt 10,1 g, 3 diamanter med skador.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCa/VS, stl 18 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, 12 trapets- samt 136 briljantslipade diamanter ca 2,85 ctv, ca W-Ca/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 19,8 en diamant med skada.
ALLIANSRING, 14K rodierat guld, 3 rubiner ca 0,70 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4 g, rubinerna något slitna längs rondisten, nagg på en rubin, de yttersta klorna svaga.
ALLIANSRING, 14K guld/vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 8,5 g, gravyr.
Ädelstenar Övrigt
3 PERIDOTER, 28,55 ct totalt, oval tyskslipning, hack samt spricka på undersidan på den större peridoten.
PÄRLRING, 23K guld, 9,3 mm odlad pärla, 8 briljanter ca 0,12 ctv, ca W-TCr/VS, Annie Stenström, Norrköping 1919, stl 19 mm, gravyr, vikt 6,9 g.
RING, 18K vitguld, 51 st briljantslipade diamanterca 0,40 ctv, ca W-TCape/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K roséguld, delvis rodinerat, baguett- och briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW-W/VS, 17 mm, vikt 11,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-W/VS, 22 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, 3,3 g
BROSCH, 18K vitguld, rosett, onyx, 70 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, längd 6,4 cm, vikt 6,8 g, mindre skada och lagning på en svart sten, limrester, liten buckla på baksida.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,40 ct TCr(I)/SI1, 4 åttkantslipade diamanter 0,08 ctv, Stockholm 1965, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g.