Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2016
RING, platina (950), ljusblå stjärnsafir, 4 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17 + mm, vikt 5,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,70 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18,25+ mm, Göteborg 1984, vikt 4,4 g.
TIFFANY & CO., serveringsgaffel, sterlingsilver, modell Saratoga, design Edward C Moore, längd 26,5 cm, vikt 120,9 g.
SOCKERTÅNG, silver, stiliserande tulpaner, Jugend, troligen Brückmann & Söhne, Heilbronn, omkring 1900, längd 13.5 cm, vikt 53,4 g.
RING, 18K vitguld, blå cabochonslipad safir ca 19,4 ct (svag stjärna på sidan), sprickor, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, 1 nagg, Sandqvist Gerdt Hartvig, Stockholm 1960, stl 15,5 mm, vikt 10,9 g.
DIAMANT, 0,53 ct, briljantslipad, ljust gråbrun/SI1, mycket liten förslitning på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd ca 1,20 ct, 12 briljanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17+mm, 7,1 g.
2 PAR SERVERINGSBESTICK, 5 delar, silver, salladsgaffel och sked med horn, köttgaffel och kniv, samt handtag till lammstek, oidentifierad mästare CD med 2 skäror, Paris 1838-1972, total vikt 512,9 g, etui, kniv med stålblad, smärre slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca Ca/SI-P, färgad blå/grå sötvattenspärlor ca 8,3 mm, safirer, vikt 6,5 g, längd 2,4 cm, stift
HÄNGE, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca Light brown/SI-P, sötvattenspärla ca 8 mm, safirer, vikt 3,6 g
HÄNGE, 21K guld, cabochonslipad smaragd ca 55,69 ct, 50 diamanter (5 briljant- och 45 åttkantslipade) ca 0,90 ctv, flera skadade, vikt 22,1 g.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, längd 19 cm, Folkes Guld "Folke Svärd", Köping 1971, vikt 49,7 g, dubbla säkerhetsåttor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct, ca TW(G)/VVS, stl 19 mm, vikt 3,4 g.
OLE LYNGGAARD, lås, kula, 14K guld, vikt 2,7 g, pärlcollier, odlade pärlor ca 7,17 mm, längd 82 cm, dobbar, passar Lynggaard lås
OLE LYNGGAARD, lås, kula, 14K vitguld, vikt 2,9 g, pärlcollier, odlade pärlor ca 7,16 mm, längd 38 cm, dobbar, passar Lynggaard lås
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,40 ct, mindre nagg på rondisten, 16 briljanter ca 0,32 ctv, ca Cr/VS, stl 16,75+ mm, vikt 3,2 g.