Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2016
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 3,55 ctv, ca TW(G)/VS-SI, längd 16 cm, vikt 9,9 g.
COLLIER, 18K guld, pansarlänk, 3 cabochonslipade mörkblå safirer ca 1,80 ctv, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 42 cm, Guldfynd, vikt 9,7 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca ca TW-Cr/VS-SI, några P, stl 16,5 mm, vikt 2 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,70 ct, 20 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, litet nagg på en diamant, Hellström och Åhrling, Stockholm 1965, stl 18 mm, vikt 8,3 g.
HELALLIANSRING, platina, 43 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-CR/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 30 prinsesslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g, fina sprickor i skenan.
RING, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 18,5 mm, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,30 ct, ca Cr(J)/P1, stl 16,25+ mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, modifierad rektangulär briljantslipad diamant med avfasade hörn 0,95 ct, G(TW)/VS1, IGI diamond report nr 141420747, 56 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-CA/VS-P stl 17,5 mm, vikt 8,7 g, en diamant är skadad.
RING, 18K vitguld, 63 briljant slipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-CA/SI-P, stl 17,5+ mm, 7,5 g, två större och en mindre diamant är skadade.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-CR/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g, inneslutningar når ytan, nagg.
RING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCr(I)/P1, 10 diamanter (9 briljant- och 1 gammalslipad) ca 0,35 ctv (5 x ca 0,045 och 5 x ca 0,025), ca W-TCa/VS-SI, mindre skada på en liten diamant, stl 18,25+ mm, vikt 4,5 g.
ARMBAND, 18K guld, modifierad pansarlänk, längd 17,6 cm, vikt 45,3 g, Clareus Guldsmeds AB, Furusund 1988.
RING, 18K guld, ovalslipad rökkvarts ca 70 ct (30x24x17mm), sargfattning, stl 17,75+ mm, vikt 27,8 g.
COLLIER, 9-radig, äkta färgstenar (bl.a. smaragder, rubiner och safirer), ca 300 ct totalt, justerbar längd.
PÄRLRING, 23K guld, 3 odlade pärlor ca 7,2-8,5 mm i senare gjord överdel, Israel Sundström, Stockholm 1890, stl 19,5 mm, vikt 7,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ctv, ca TW(F)/VVS, 14 briljanter ca 0,10 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.