Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2016
RING, 18K guld, smaragd ca 9,40 ct, (mycket liten skada under en klo) 22 briljanter ca 0,88 ctv, ca TW/VVS-VS (en är SI), stl 17,25 mm, vikt 11,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, smaragd ca 3 ct, 240 briljantslipade diamanter ca 7,00 ctv, ca TCr(I)/SI, längd 44 cm, vikt 37,2 g.
HÄNGE/KORS, 18K guld, 4,4 x 3,5 cm, hjärtslipad rubin ca 0,87 ct, 13 diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, tillv i Stockholm, vikt 15,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 rubiner ca 10,0 ctv, 78 briljantslipade diamanter ca 3,30 ctv, ca W-TCr/VS, vikt 18,7 g, stift/clips.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 triangelslipade morganiter 6 ctv, 58 diamanter, prinsess- och briljantslipade 1,15 ctv, ca TW/VS, krokar, längd 5 cm, vikt 8,9 g.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 1,28 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/ SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g.
ARMBAND, 18K guld/platina, 15 antikslipade diamanter ca 0,15 ctvI, 12 carréslipade safirer, längd 17 cm, vikt 9,2 g
ÖRHÄNGEN, 18K, carréslipade rubiner, diamanter ca 0,10 ctv, nagg på rubin och diamant, vikt 5,7g, stift/huggies
ARMBAND, 18K vitguld, 14 blå safirer ca 5,00 ctv, 182 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, längd 17 cm, vikt 19,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 1,20 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, stift, vikt 3,4 g.
BROSCH, 18K vitguld, blomma, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCr/VS-P, 4 cm i diameter, vikt 11,9 g.
RING, 18K rodierat guld, akvamarin ca 23,50 ct, 107 briljant- samt 17 åttkantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 15,3 g, en diamant sitter löst, ett fåtal diamanter med nagg.
ARMBAND, 14K guld, meshlänk, 8 rund fasetterade safirer och rubiner, 4 kuddslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-CR(H-J) /SI-P1, oidentifierad mästare AK, St Petersburg 1882-1899, längd 19,2 cm, vikt 33,4 g, rubiner och safirer med slitna fasetterade kanter, några diamanter med nagg på fasetterade kanter, skada på fattning, bruksslitage.
RING, 18K vitguld, briljant-, baguette samt prinsesslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift, vikt 8,9 g.